«Зів’ялі ружі». Дмитро Мохорук
До книжки увійшли повісті “Зів’ялі ружі”, “Аудієнція” та “Народний месник”, а також драма “Кривавий світанок”.
Перша із повістей – це історія єдиного, але довічного кохання Князя Церкви Митрополита Андрея Шептицького. Два наступні твори побудовані автором на фактах з історичного минулого рідного села Топорівців на Городенківщині.
Драма “Кривавий світанок” – фрагмент з історії повоєнних Топорівців.
Для широкого кола шанувальників красного слова та історії рідного краю.
- Літературний редактор Омелян Лупул
- Художник Іван Куравський
- Комп’ютерний набір Лілія Борейко
- Комп’ютерна верстка Віталій Стефурак
Мохорук Д.І.
М 86 Зів’ялі ружі, Повісті. Драма. смт. Кути, «Писаний
Камінь», 2007. – 288с.
ISBN 978-966-8519-37-6
«Зів’ялі ружі». Дмитро Мохорук 1,81 МБ | .pdf | Завантажень: 861
ЗМІСТ
Омелян Лупул. Складні долі…………………………………….. 5
Зів’ялі ружі……………………………………………………………… 7
Аудієнція………………………………………………………………. 109
Народний месник………………………………………………….. 157
Кривавий світанок…………………………………………………. 225
Словничок маловживаних слів……………………………….. 283
Про автора…………………………………………………………… 286
СКЛАДНІ ДОЛІ
Першою у цій книзі постає психологічна і водночас лірико-драматична повість “Зів’ялі ружі” про полум’яне кохання Князя Церкви Митрополита Андрея Шептицького, яке він проніс через усе життя.
Хоч автор за освітою не філолог (при цьому згадуються імена М.Рильського, В.Стефаника, А.Чехова, Ч.Айтматова та багатьох інших світочів літератури), а зоотехнік, проте він чудово зумів передати історію романтичного кришталево чистого кохання юнака і юнки, яким так і несудилося поєднати свої долі.
Письменник вдало використовує різні художні засоби та прийоми, щоб якнайвиразніше розкрити таємниці душі Шептицького: і листи, і спогади, і внутрішні монологи, і діалоги, і молитви – словом, зроблено все, щоб у творі якнайвиразніше постав його герой. І постать Ама – Ромтуха – Романа – Андрея Шептицького яскраво вирізьблюється на тлі побуту тогочасного (кінець ХІХ – перша половина ХХ ст.) Прикарпаття.
Пройдіться сторінками цієї повісті разом із її героями, і ви станете свідком того, як в одній душі поєдналися дві любові – земна й небесна: до Бога і до людини, яким судилося не згасати в душі головного героя від юності до останніх днів. Певен, кожен, прочитавши цю хвилюючу розповідь, упізнає в ній щось своє, давно пережите чи теперішнє. Бо любов, як сказав апостол Павло, ніколи не минає.
Повість побудована на двох легендах про Андрея Шептицького і споминах матері – Софії з Фредрів Шептицької.
“Аудієнція” – другий у цій книжці прозовий твір, до якого вдався автор, щоб змалювати тяжке безправ’я простого народу Покуття за часів Австро-Угорщини. Вірячи у справедливість доброго цісаря, селянин із Покуття, навіть потрапивши на аудієнцію до найяснішого монарха, не домігся правди. Бо замість очікуваного справедливого вироку для війта він отримує від жандармів мученицьку смерть.
“Народний месник” – повість. ЇЇ головний герой Андрій Чайковський – народний месник із того ж таки покутського краю. Письменник побудував твір так, що читач має змогу отримати “характеристику” його як з боку народу, так і з боку правлячої верхівки – поліції та місцевих поміщиків.
“Кривавий світанок” – нова грань письменницького обдаровання Дмитра Мохорука. Це драма на 4 дії, яка змальовує події в покутському селі 1945 року, пору, коли в одній родині син і батько опинилися по різні сторони барикад. Що, звичайно, і приводить до того, що батько за ідеали вільної України вбиває сина. Драматург не тільки змальовує події післявоєнного періоду, а й різко засуджує тих, хто приніс на західноукраїнські землі це горе, – радянський сталінський режим. Саме з його вини кров’ю заливається українська земля, саме ця влада створила ситуацію, коли рідні люди стають ворогами.
Згаданими творами Дмитро Мохорук ще і ще раз підтверджує справедливість стародавнього крилатого виразу Роеtа nascitur, non fit – поетом народжуються, а не стають.
Тож хай щастить Вам, Майстре, на ниві красного письменства. Високих Вам урожаїв і щедрих ужинків.
Омелян Лупул
Поет, головний редактор видавництва “Рута”
Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича