Велика гуцульська презентація
Цьогорічний 21-й Форум видавців, незважаючи на війну на сході України, впродовж кількох днів перетворив старовинний Львів на книжкову столицю нашої держави. Сюди з’їхалися книговидавці та автори нових видань з усіх куточків України, а також — з 25-ти держав світу. Свої книги на широкий загал представили понад 500 поліграфпідприємств. Були серед них і приватне підприємство «Писаний Камінь» з Косова, видавництва «Черемош» і «Гуцульщина» з Вижниці та Верховини. За доброю традицією, на конкурс на здобуття премії «Найкраща книга Форуму — 2014» представили 400 книжок.
Відрадно, що в перелік номінантів конкурсу ввійшли книги відомих авторів Василя Пилип’юка — «Україна — земля Тараса» і «Шевченкова посвята», Івана Андрусяка — «Третій сніг», Василя Герасим’юка — «Кров і легіт», Олександра Масляника — «Черемошу грають хвилі…» та багатьох інших.
У представників ПП «Писаний Камінь», яких очолював книговидавець Михайло Павлюк, переповнювалися серця радістю від того, що на стендах у різних місцях Палацу мистецтв та його території були виставлені книги вихідців з Гуцульщини: Дмитра Павличка, Романа Іваничука, Марії Матіос, Калини Ватаманюк, Марії Влад, Параски Плитки-Горицвіт, Петра Шекерика-Дониківа, Онуфрія Манчука, Володимира Григорака, Дмитра Савчука, Олександра Масляника та Марії Остромири. Завдяки сприянню суспільно-культурного товариства «Гуцульщина» в м. Львові косів’яни з тамтешніми активістами брали участь у різних заходах: авторських зустрічах, презентаціях книг: Михайла Ломацького — «Заворожений світ» (дилогія, перша з 20-ти книг письменника-емігранта, видана в Україні в повному обсязі); Івана Сеньківа — «Гуцульська спадщина» (науково-популярні розвідки); Омеляна Німця — «Шевченко: художнє пізнання історії» (видана «Писаним Каменем» до 200-річчя Кобзаря); Параски Плитки-Горицвіт — «Старовіцькє повісторькє» (перевидана теж «Писаним Каменем»); Петра Шекерика-Дониківа — «Дідо Иванчік» (роман) і «Рік у віруваннях гуцулів» (вибрані твори); Калини Ватаманюк — «Ми — діти світла», «Сад моїх журавликів», «Очима душі». Ці презентації пройшли у Львівському музеї історії релігії, де схвальні відгуки на них дали: голова суспільно-культурного товариства «Гуцульщина» Василь Коржук, автор ряду цікавих книг, заслужений журналіст України, головний редактор історико-культурно-краєзнавчо-туристичного часопису «Ґражда» Олександр Масляник, екс-директор Львівського музею історії релігії, засновник видавництва «Логос», автор майже 300 статей з питань вітчизняної історії, політології і релігієзнавства, заслужений працівник культури України Володимир Гаюк; професор кафедри теорії літератури та порівняльного літературознавства філологічного факультету Львівського національного університету ім. І.Франка, доктор філологічних наук, автор наукових праць Михайло Гнатюк. У рамках 21-го Форуму видавців провели дитячий фестиваль «Книгоманія». Його програма була розрахована на малюків віком від 3 до 13 років. Відбулося більше 100 подій: зустрічі з письменниками, літературні читання, презентації книжок, майстер-класи, забави, розіграші дитячих іграшок, інтерактивні вистави…
Представники ПП «Писаний Камінь» спілкувалися і брали автографи в Дмитра Павличка — Героя України, Василя Пилип’юка — президента видавничого підприємства «Світло й Тінь», лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка, заслуженого діяча мистецтв України, професора Львівської національної академії мистецтв; Юрія Луценка — радника Президента України, лідера президентської партії «Блок Петра Порошенка». Вони ж по-діповому спілкувалися з директором видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» Іваном Малковичем, письменником Сергієм Ковалем, журналістами вітчизняних і зарубіжних ЗМІ, взяли участь у заходах з нагоди відзначення 18-річчя щоденної всеукраїнської газети «День», презентації книжкових новинок головного редактора цього ж видання Лариси Івшиної: «Україна Incognita. Топ–25» і «ЛЮДИ Майдану. Хроніка».
Без перебільшення скажу, що Форум видавців у Львові завдяки його президентові Олександрі Коваль відіграє важливу роль у суспільно-культурному житті нашої країни, сприяє пропаганді української книжки, періодики, картографії, філателії і рекламної продукції. Тож і не дивно, що серед його безпосередніх учасників і відвідувачів можна було” побачити працівників іноземних представництв, Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, третього Президента України Віктора Ющенка, в’язня сталінських концтаборів Левка Лук’яненка, мера цього європейського міста Львова Андрія Садового.
Петро Гавука.
«Гуцульський край», №39, 26.09.2014 року