«Народні рецепти. Лікування захворювань лікарськими рослинами. Поради на кожен день». Про здоров’я. Іван Гоянюк

Стародавня медицина вчить про наступне:

Правильно харчуйтеся, жуйте їжу від 30 до 80 разів, пийте рідину до вживання їжі (до 150 г теплої води, щоб вигнати повітря з шлункової системи), не пийте рідину півтори-дві години після вживання їжі, молочні продукти споживайте до 20 років, обмежте в їжі цукор, білий хліб і всі продукти з білого борошна, смажену їжу, каву, какао, а чай бажано вживати з лікарських рослин, виключіть газовані води (пийте фруктові і свіжі соки), шоколад, алкоголь і паління тютюну. Не захоплюйтесь м’ясом, можна їсти тільки нежирне м’ясо два рази на тиждень, а якщо у вас болять суглоби, хребет, печінка, то відмовтеся від м’яса.

Їжу готуйте в емальованій, нержавіючій та скляній посуді, відстоювати воду в скляних банках або емальованому посуді чи відрах не менше 3-х год., а краще – добу.

Їжте тільки свіжо зготовлену їжу.

Ніколи не переїдайте.

Загартовуйтеся.

Не нервуйтесь, зберігайте своє біополе навколо себе. Захищайте свій організм від всяких стресів.

Очищайте свою ротову порожнину від інфекцій (зранку взяти зубок часнику, розкусити на декілька частин та перекидати його в роті 5 хв., це уб’є всі інфекції). Або столову ложку олії в роті перекрути 5-7 хв., це також вб’є мікроби та очистить рот від інфекцій.

Часто вживайте салати з капусти, навіть квашеної. Вона чистить шлунок і кишечник. Добре чистить шлунок і кишечник пшоняна каша, яку потрібно їсти хоча б двічі на тиждень, а також добре їсти часто гречану кашу.

Хоча б раз на тиждень голодуйте, дайте шлунку й кишечнику очиститись і відпочити.

Якщо у вас з’явилися висячі бородавки на шиї, під пахвами, чорніють зуби, важкість унизу живота — у вас засмічена товста кишка.

Якщо відсутня випорожнення протягом 24-32 год., лід розглядати це як запор. Потрібно їсти свіжу їжу, а ще краще пити сік моркви і свіжої капусти вранці натще.

Завжди дотримуйтесь режиму приймання їжі.

Потрібно їсти тільки при відчутті голоду.

Узимку їсти більше та вживати жирнішу їду, а влітку -навпаки. Одягатись потрібно відповідно до сезону і не перегріватися. А їсти більше салатів, овочів, фруктів, пити соки з них. Їсти горіхи та насіння.

Ніколи не їжте при болях, розумовому чи фізичному нездужанні й підвищеній температурі.

Не можна їсти одночасно продукти, що містять протеїн (м’ясо, рибу, яйце) разом із продуктами, які містять крохмаль (хліб, картопля, горох, боби).

Часто включайте до дієти варені овочі й печені фрукти.

Пийте чисту, а ще краще відстояну воду.

Часто вживайте мед (можна 1-2 чайні ложки зранку і ввечері). Він має заспокійливу дію на організм і приймає участь у лікуванні багатьох хвороб. Ввечері корисно випити склянку кефіру або чорносливу.

Більше вживати рідини, що мають кислу реакцію (вода тепла) високої якості з яблучним або виноградним соком. Кислота розріджує кров і плазму, підтримує її в рідкому стані.

Посилити функціонування кишечника шляхом очищення (клізми, проносне), а також вітамінного харчування.

Старатися пропотіти (ванни, закутування тіла, чай з малиною, липовим цвітом, медом).

ВСЕ ПРО ПИТНУ ВОДУ

Вода! В тобі немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати. Тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя. Ти -саме життя. Ти наповнюєш радістю, яку не пояснити ніякими почуттями. З тобою повертаються до нас сили, з якими ми вже попрощалися. По твоїй милості у нас знову починають вирувати висохлі джерела нашого серця. Ти — саме велике багатство на світі.
Антуан де Сент-Екзюпері.

Немає більш дивної речовини, ніж вода. Кожна людина за рік випиває приблизно 1000-1700 л води. Поміркуйте самі: 70% нашого тіла — вода. Мозкові клітини на 85-93% складаються із води.

Без води людина може прожити 7-10 днів, як при голоді 70-90 днів.

♦ Хлорування води хоча убиває найнебезпечніші мікроби, однак призводить до утворення шкідливих для здоров’я хімічних сполук. Звідси висновок — що воду з-під крана пити чи вживати шкідливо і навіть небезпечно. Її потрібно відстоювати, доочищати.

♦ Кип’ятіння не вирішує проблему очищення води, тільки дезінфікує, але не очищує її від шкідливих хімічних речовин. Тривале кип’ятіння взагалі погіршує якість води, так як частина води випаровується, значно збільшуючи смоли важких металів.

♦ З артезіанських колодязів і свердловин вода також не може вживатися до тих пір, поки не буде проведений хімічний, бактеріологічний та радіологічний аналізи.

♦ Мінеральні та лікувально-столові води з солевмістом понад 1 г/л не можуть бути рекомендовані для щоденного вживання, а приймати їх потрібно непереривним курсом за призначенням лікаря. Надмірна кількість солей, які в ній знаходяться, ведуть до передчасного старіння організму.

Газована вода — це консервована питна вода, яка за рахунок вуглекислоти або інших консервантів має спотворену структуру і біоенергетику. Дітям до 3-х років її вживати не рекомендується. Це може призвести до порушення обмінних процесів в організмі, зокрема, до ожиріння, до появи алергічних реакцій, карієсу зубів та викликати онкологічні захворювання.

ВПЛИВ ХІМІЧНИХ РЕЧОВИН У ВОДІ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ

♦ Мідь. Концентрація міді (добова доза) за рекомендацією ВООЗ допустима — 1 мг/л. концентрація більше 3 мг/л може викликати гостре порушення функції шлунково-кишкового тракту.

♦ Залізо. Безпечна добова доза заліза, за рекомендацією ВООЗ, у воді допустима — 0,3 мг/л, підвищений вміст заліза призводить до відкладення його сполук в органах і тканинах, що може привести до відслоювання слизистої оболонки шлунка.

♦ Свинець. Гранично допустима концентрація свинцю у питній воді за даними ВООЗ — 0,01 мг/л, підвищена концентрація свинцю у воді викликає гостре або хронічне отруєння.

♦ Цинк. Рівень солей цинку в питній воді більше 3 мг/л робить її непридатною до вживання. Високий вміст солей цинку у питній воді може викликати отруєння.

♦ Алюміній. Рекомендований вміст алюмінію в питній воді — 0,2 мг/л. Велика доза алюмінію у питній воді може викликати пошкодження нервової системи людини, в результаті чого може виникнути склероз, хвороба Паркінсона, слабоумство та інше.

♦ Ртуть. Допустима концентрація ртуті у питній воді -0,0005 мг/л, підвищена концентраціях пошкоджує будь-яку тканину організму, але найбільшої шкоди завдає нервовій системі і серцево-судинній системі, а також ниркам.

♦ Хлор. ІДК залишкового хлору у питній воді: 0,1-0,3 мг/л, сильно хлорована вода має токсичну дію, провокує виникнення бронхіальної астми, різні захворювання шкіри, викликає підвищення рівня холестерину в крові, збільшує ризик виникнення лейкозу.

♦ Срібло. Рекомендований вміст в питній воді срібла: 0,025 мг/л. При надходженні в організм великих доз срібла розвивається гостре отруєння. При додаванні його в воду з метою дезінфекції, без подальшої елімінації його з води, приведе до посилення пігментації райдужної оболонки очей. Срібло відкладається в шкірі, волоссі та інших органах.

♦ Натрій. Оптимальна концентрація натрію у воді: 25-30 мг/л. Натрій пом’якшує воду, тобто пом’якшує відсоток кальцію і така вода не залишає осаду на стінках чайника.

ЯК ДІЗНАТИСЯ ПРО ЯКІСТЬ ВОДИ

Звернутися в санепідемстанцію або в сертифіковані лабораторії, щоб зробити аналіз.

В домашніх умовах для визначення якості води потрібно набрати чисту воду в прозору пляшку 1 літр і, не закриваючи, дати постояти 5-6 год. Якщо після цього на дні з’явиться білий осад, то у воді підвищений вміст солей.

Якщо вода почала жовтіти або буріти, то підвищений вміст заліза.

МІНЕРАЛЬНА ВОДА

Вода складає 2/3 маси тіла людини. Протягом життя кількість води в тканинах людини зменшується, а організм старіє. Тому заходи, спрямовані на підтримання необхідного рівня води в організмі, можуть сприяти збільшенню довгої тривалості життя.

У надрах землі утворюються лікувальні (мінеральні) води, які можуть використовуватись як для внутрішнього вживання, так і для ванн. Існує більш як 60 видів найпоширеніших мінеральних вод. Основні лікувальні властивості мінеральної води залежать від її хімічного складу.

Так, «Нарзан» сприяє покращенню функцій роботи шлунка та кишечника, а також при запальних процесах, захворюваннях статевих органів. При застоюванні жовчі в жовчному міхурі можна використовувати воду «Єсентуки-4». При недокрів’ї – залізисту мінеральну воду «Джермук». У домашніх умовах тривалість курсу лікування мінеральними водами триває від 3 до 6 тижнів.
Повторний курс можна проводити через 3-4 місяці. По лікуванню мінеральними водами консультуватися з лікарем.

ТАЛАБАН – ВІД УСІХ ХВОРОБ

Переважає женьшень і золотий корінь разом. Ця рослина – талабан (ярутку) – росте на полях, городах, біля польових доріг. Ця рослина допомагає при імпотенції, хворим на діабет, атеросклероз, при закрепах, лікує печінку, серце, нирки, легені, підшлункову залозу, виводить токсичні речовини з організму, сприяє загоюванню ран та наривів.

Заготовляють талабан під час цвітіння, з квітня місяця до глибокої осені. Використовується надземна частина – стебло, листя, квіти та плоди.

РЕЦЕПТ: 1 ст. ложку подрібненої сухої речовини залити склянкою окропу і настоювати 4 год. Пити по 1 ст. ложці 4-6 разів на день за 0,5 год. до їди.

Настій вживають тривалий час для користі здоров’ю, але слід пам’ятати, що через 20 днів вживання необхідно зробити перерву на тиждень. Вагітним жінкам вживати настій не можна.

Талабан виводить небажане волосся:

1. Соком з цієї рослини натирати ділянки шкіри для видалення небажаного росту волосся.

2. Сік трави талабан допомагає загоювати рани і видаляти бородавки.

ЯКЩО У ВАС ПОНИЖЕНИЙ ТИСК

Кава особливо корисна людям, яким за 60. Відомо, що люди яким за 60, схильні до різкого пониження тиску після вживання їжі. Людина в цьому стані відчуває загальну слабкість і запаморочення. Як показали дослідження, може допомогти кофеїн, який можна приймати як у таблетках, так і у вигляді міцного чаю або кави. Австралійські вчені дослідили, що 5 горняток кави, або 5 горняток міцного чаю на день призводять до нормалізації артеріального тиску і відсутності його різких перепадів. Цікаво, що найбільший ефект дає кава, випита за 30 хвилин до чи безпосередньо після вживання їжі. Так що спокійно пийте свій міцний чай та ранкову каву.

ЯКА КОРИСТЬ ЇСТИ РИБУ?

Тому що в ній, крім фосфору, який сприяє роботі головного мозку, є і дорогоцінні вітаміни А і Д (риб’ячий жир), а це рятує дітей від рахіту. Причому, чим жирніша риба, тим більше в ній вітамінів. Для дорослих риба також корисна, бо її білок не поступається м’ясному і засвоюється він набагато легше. Більше того, нещодавно вчені виявили в рибі речовину «Оме-га-3», яка сприяє зменшенню накопиченого вами холестерину і таким чином запобігає розвитку серцево-судинних та онкологічних захворювань. Не випадково у японців, які їдять усі без винятку морепродукти, вміст холестерину на душу населення становить всього 160 одиниць – замість наших нормальних 200.Особливо цінні властивості зберігаються в солоній, сушеній і копченій рибі. А жир з оселедців під дією повітря, світла і вологи легко окислюється і гіркне, тому їх треба зберігати в темному, прохолодному місці.

ЩОБ ГЕМОГЛОБІН ЗНАХОДИВСЯ У НОРМІ

Гемоглобін – це один з важливих білків крові, що міститься в елетроцитах і цілодобово доставляє кисень із крові до тканин і органів. Завдяки гемоглобіну кров має характерний червоний колір. Що ж до норми, то для жінок це 120-140 г/л, для чоловіків – 130-160 г/л. Зниження рівня гемоглобіну говорить про анемію, що може бути пов’язана з дефіцитом заліза в організмі, з нестачею вітаміну В12 і фолевої кислоти.

Для підняття гемоглобіну пийте гранатовий сік, їжте телячу печінку, червоні фрукти, овочі: моркву, буряк і т.д., а також яблука кислих сортів (попередньо їх потрібно проштрикнути прокип’яченими цвяхами). Через 4-5 днів цвяхи витягнути, а яблуко з’їсти. З таких яблук можна зробити сік (власне, це і будуть «залізні краплі»). Пити по 15-20 крапель на чверть склянки холодної перевареної води чотири рази на тиждень через 20 хв. після їди. Ще гемоглобін можна підняти таким способом: сік двох свіжих морквин змішайте з соком двох лимонів, випийте за день усю цю порцію перед кожним прийомом їжі. Через два тижні лікування гемоглобін підвищується.

ЛІКУВАННЯ ГЛАУКОМИ

Околік – засіб з лікарських рослин, застосовується для лікування порушення зору та глаукоми. На початковій стадії захворювання Околік відновлює здорові функції очей, у більш задавнених випадках припиняє розвиток глаукоми і покращує стан. (Є в аптеці «Зелена планета»).

Лікує:

1. Усі форми і стадії глаукоми.
2.Підвищений внутрішньочерепний та внутрішньо очний тиск.
3. Пухлини головного мозку.
4. Черепно-мозкові травми.
5. Інсульти та інфаркти мозку. Протипоказань та побічних дій немає.
«Прозір» – краплі в очі: 1. Катаракта, глаукома, порушення сітківки очка. (Засіб з лікарських рослин). Після двох тижнів лікування, якщо дія крапель дещо загострюється, варто зробити перерву на 1 тиждень, далі продовжити лікування 2 тижня. Протипоказань немає. (Є в аптеці).

КОРИСТЬ ЯЙЦЯ – НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Найбільш повноцінний білок міститься саме в яйцях. Недарма ж білки м’яса, молока та риби порівнюються з якістю яєчних.

У яйцях перепелів більше фосфоліпідів. Вони нейтралізують дію шкідливого холестерину, що міститься в цьому продукті. Крім того, фосфоліпіди благотворно впливають на верхні дихальні шляхи та легені людини, сприяючи виділенню мокротиння, недаром ж хворим на сухоти радять вживати яйця перепелів.

Страусячі яйця. У цих яйцях мало холестерину. Здавна вважається, що пити сирі яйця дуже корисно. Але у наш час, коли така погана екологія, треба обмежити їх вживання. По – перше, це небезпечно, бо великі птахоферми нерідко бувають забруднені сальмонелою. По-друге, сирий яєчний білок – ово-мукоїд пригнічує дію трипсину (ферменту підшлункової залози), тому сирі яйця не лише погано засвоюються, а ускладнюють засвоєння інших продуктів. При тепловій обробці «овому-коїд» втрачає свою антиферментну дію, а при збиванні яєчних білків вона значно послаблюється.

Домашні яйця курей. Більше вітамінів та мікроелементів аніж у «фабричних». В них жовток набагато темніший, бо там міститься більше бетакаротину.

Яйця корисні, та споживання їх має бути обмеженим, зокрема у похилому віці. Інакше організм може насичуватися холестерином, а це може призвести до такої недуги, як атеросклероз.

А ось дітям та людям середнього віку можна з’їдати одне куряче яйце щодня. Адже воно за своєю поживністю еквівалентне приблизно 40 гр м’яса, 120-150 мл молока та на 4-5% забезпечує добову потребу дорослої людини в білках, жирах і мінеральних речовинах і на 10-30% в основних вітамінах.

ЩЕ РАЗ ПРО КОРИСТЬ ЯЙЦЯ

Яйце є не тільки джерелом повноцінного білка, а й вітамінів А, Е, Д, групи В мінералів заліза, кальцію.

В яйці є ще біологічно цінні речовини: лецитин, холін, лізоцим. Зокрема холін регулює обмін жирів та білків, запобігаючи жировому переродженню печінки. Лізоцим має антибактеріальну дію, а лецитин є головним «будівельником» матеріального функціонування міжклітинного простору, нормального функціонування нервової системи та головного мозку.

Холестерин є в яєчному жовтку, але його там лише 1,5-2 відсотка. А холестерин в малих кількостях навіть потрібен організму, хіба що варто його обмежити людям похилого віку, а також хворим на атеросклероз та серцево-судинні недуги. При деяких формах туберкульозу та онкохворобах яйце навпаки радять вживати щодня. Зокрема, для здорової людини достатньо вживати яйце через день, а для дитини – двічі на тиждень. Небезпечно вживати сирі яйця, як ризик захворіти сальмонелою. Сирий жовток з медом та цукром застосовують в народній медицині для лікування бронхітів та запалення легень.

Джерелом небезпеки є погано засмажені яйця з рідким жовтком та желеподібним білком. Термічна обробка яйця повинна тривати не менше 5 хв., перед тим, як готувати, потрібно мити яйця під проточною водою. Рекомендую краще не смажити, а варити яйця, причому не твердо. Саме в такому вигляді воно найкраще засвоюється організмом.

Яйця добре поєднуються зі свіжими овочами (помідорами, огірками, салатом, цибулею, тушкованою капустою, кабачками, баклажанами). Вони сприяють травленню та кращому засвоєнню білків. Щодо круп, то найкраще підійдуть гречана, рисова та пшоняна каші. Яєчня з салом, беконом – це також непоганий варіант. А от з крохмалистими продуктами: картоплею, білки поєднуються погано.
Н.Матчук, лікар-дієтолог.

НА СТАТЬ ЩЕ НЕЗАЧАТОЇ ДИТИНИ ВПЛИВАЄ НАВІТЬ ТЕ, ЩО ЇДЯТЬ ПОТЕНЦІЙНІ БАТЬКИ

Голландські вчені стверджують, що винайшли рецепт правильного меню майбутніх батьків. Лісові горіхи, зелень, вівсянка, кукурудза, какао, квасоля, молоко, сир, сметана, кефір. Ці продукти є обов’язковими на столі пари, котра мріє народити доньку.

А от м’ясо, риба, картопля, гриби, зернові, сухофрукти неодмінні складові раціону жінок, у планах яких народження сина.

Більшість дослідників стверджує, що батьками хлопчиків найчастіше стають пари, у раціоні яких домінують продукти з натрієм і калієм, а дівчата народжуються у батьків, що віддають перевагу їжі, багатій на кальцій і магній. Також на те, чи інше зачаття впливає теорія оновлення крові. Чия кров в той час була «молодша», такої статі дитина і народжується.

Є версія, що великий шанс зачати хлопчика мають пари, в яких у чоловіка перша група крові, а в жінки – друга або третя. Якщо й у дружини перша група крові, народиться дівчина. Щоб взнали майбутнім батькам точно хто народиться – «він» чи «вона», можна це перевірити на 20-му тижні вагітності.

ВПЛИВ МІСЯЦЯ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

Коли Місяць росте, найкраще кидати курити чи пиячити, а коли повний – зачинати дитину. За кордоном вплив Місяця на здоров’я враховується навіть тоді, коли призначають час операції. Все давно зауважено, що коли повний Місяць, стається більше інфарктів та інсультів, люди відчувають роздратування, страждають від безсоння.

Місяць впливає на все живе на Землі навіть більше аніж ми собі уявляємо. Усім відомі явища припливів та відливів, викликані цим небесним тілом.

У період Місяця, що росте, у людському організмі активуються процес анаболізму, коли обмін речовин спрямований на утворення клітин і тканин. Тобто цей час є найбільш оптимальним для оздоровчих процедур, зміцнення організму (загартування, спортивних занять). У цій фазі Місяця активізуються функції кори головного мозку та органів верхньої частини тіла. До речі, якщо хочете позбутися шкідливих звичок, починати це необхідно саме в цей період (коли росте Місяць).
А от коли Місяць спадає, більш активно відбуваються процеси катаболізму – розпад сполук на простіші речовини й окислення. Тому це оптимальний час для різноманітних очищувальних процедур (кишечника, печінки, нирок) та схуднення. У цей час напрямок рідини в організмі відбувається із середини назовні, а тому шлаки разом з потоком рідини легше виходитимуть. А от в останній фазі Місяця, коли той спадає, найбільш вразливою є нижня частина організму, там виникають застійні явища, там загострюються варикоз і тромбофлебіт. І потрібно пам’ятати, що під час Місяця, що росте, людина відчуває притік сил, вона більш працездатна. А коли Місяць спадає, виникає занепад сил, небажання працювати, утома.

Одна з теорій говорить, що здатність жінки завагітніти також залежить від фази Місяця, а це тому, що під час повного Місяця жіноча сила набуває піку. Повний Місяць пришвидшує дозрівання яйця клітин та потрапляння їх в матку, що найкраще сприяє зачаттю. Але коли Місяць у повній світовій фазі медики операцій не роблять, тому що у цей час органи є найбільш повнокровними і оперативне втручання може спровокувати сильну кровотечу. За статистикою, більше аварій. важких злочинів, ДТП, самогубств стається саме в нічний час, бо кров максимально підходить до мозку. Якщо ви реагуєте на повний Місяць безсонням, роздратованістю, болем у серці – це сигналізує про зашлакованість організму. Печінка, яка б мала очистити кров, погано працює. Тому змініть спосіб харчування (менше жирного та смаженого, більше продуктів з вітамінами А та Е, відмовтеся від алкоголю).

ЛІКУВАЛЬНІ ПОРАДИ

Повзуча горлянка – це рослина, дуже корисна для жінок вона лікує андексити. Це захворювання буває у багатьох жінок різного віку, коли запалюються яєчники, виникають кісти на яєчниках. Запалення може статися з різних причин: інфекційне (найтяжче), застудне, травматичне, може бути шлунок (якщо він опускається внаслідок розтягнення), а також опущення нирок, тоді яєчники не витримують навантаження, опускається матка, страждають усі дітородні органи. Я раджу вам, жінки і дівчата, не пити багато зеленого чаю з м’яти та меліси і не їжте щодня вівсяної каші.

Для чоловіків тонізуючі засоби – гіркий чай та чай з конюшини лугової, який можна давати і дітям, але в мінімальних дозах, чайна ложка на дві склянки окропу, дати випити дитині частинами впродовж двох тижнів. А для дорослих – столова ложка на склянку окропу, випити по чверті склянки за чотири рази протягом дня, бажано за 15-30 хв. до вживання їжі.

Відвари з горлянки (5 ст. ложок на літр води, закип’ятити. настояти 3-4 год.), втирають в шкіру голови та полощуть волосся після миття. Тоді волосся стає здоровим і красивим без жодних шампунів.

Волосся випадає при хворобах підшлункової та щитовидної залоз. Отже за умови успішного лікування цих залоз ваше волосся обов’язково виросте.

В зеленій аптеці є ліки на рослинах «Діамант» для лікування підшлункової залози, «Нормострум» – для лікування щитовидної залози, «Алопін» – для росту волосся.

ВІДВАР ВІД НАДМІРНИХ МЕНСТРУАЦІЙ

4 ч. ложки подрібненого листя малини залити двома склянками окропу, потримати на водяній бані або маленькому вогні 5-7 хв. Настояти 10-15 хв. Процідити. Випити за чотири рази протягом дня.

НЕЖИТЬ

Після появи нежитю слід прикласти гірчичники до п’яток і прибинтувати, потім натягти теплі вовняні шкарпетки. Тримати гірчичники якомога довше (від 1 год. до 2-х год.), потім зняти їх і швидко походити кімнатою, найкраще застосовувати гірчичники перед сном. Нежить припиниться до світанку.

Покласти пшеничний або житній сухар на гарячу плиту, коли він почне горіти, вдихати дим через ніс 1-2 хв. Протягом дня можна повторити це кілька разів.

Вдихати нюхательний тютюн. Після декількох понюхів нежить припиниться.

Промивати ніс чистою водою, її потрібно витягувати по черзі кожною ніздрею так, щоб вода проходила в рот.

При сильному нежиті застосовувати сік алое, олію обліпихи, олію шипшини. Сік закапувати в кожну половину носа 3 рази на день по 4-6 крапель.

Шматочки вати, змочені соком ріпчастої цибулі, закладають у ніс 3-4 рази на день по 10-15 хв.

Свіжо вичавлений морквяний сік і олію (у співвідношенні 1:1) плюс декілька крапель часникового соку змішують і закапують у ніс кілька разів на день.

30%-й розчин меду і соку сирого буряка закапують по 5-6 крапель у кожну ніздрю 4-5 разів на день.

Олію в скляному посуді витримують 30-40 хвилин у кип’яченій воді, охолоджують, потім 3-4 зубчики часнику й чверть головки цибулі нарізають і заливають приготовленою олією. Суміш настоюють протягом 2 год., проціджують і змазують в носі.

ЩЕ РАЗ ПРО ЛІКУВАННЯ ПРОСТУДИ

При перших проявах застуди треба як слід попітніти. Для цього, насамперед, вживайте гарячого чаю з малиною і калиною, або запарте сухі ягоди малини – з розрахунку 1 чайна ложка на склянку окропу. Потогінні властивості малини, журавлини та брусниці, відвар липового цвіту. А ще рецепт потогінного збору: взяти порівну кори верби, листя мати й мачухи, квітів липи, ягід малини. Столову ложку суміші запарити в склянці окропу, прокип’ятити 5 хв. Таку склянку напою випийте за один раз та загорніться в ковдру.

При високій температурі пити чай треба малими порціями, при тому рідина повинна бути теплою. Інакше можна порушити терморегуляцію організму. Якщо є невелика температура, біль у горлі, нежить, краще таки створити «паровий ефект», загорнувшись у ковдру. При невисокій температурі можна приймати теплий душ, а при високій доречно протерти тіло рушником чи махровою рукавичкою, змоченою у теплій воді. Це не тільки освіжить тіло, а буде таким собі міні-масажем, що дуже корисно при вірусних захворюваннях. Навіть вдихаючи запах хрону, ми вже проганяємо застуду, грип, туберкульоз та інші інфекції.

ТРАВ’ЯНІ НАСТОЇ ПРОТИ КАШЛЮ

При кашлі застосовують насамперед відхаркуючі трави. Таку дію мають ісландській мох, оман, мати й мачуха, подорожник. Їх можна вживати окремо, а можна й в зборах. Якщо додати трохи бузини та розхіднику, збір матиме не лише відхаркувальний, а й протизапальний ефект.

Настій готують так: заварюють столову ложку в склянці окропу і вживають по столовій ложці 4 рази на день за 20 хв. до їди. Протикашльовий збір, що містить материнку, не можна вживати дітям, а також вагітним жінкам.

ВІД ЗАСТУД, СТВЕРДЖУЮТЬ НАУКОВЦІ, ВРЯТУЄ КОХАННЯ

Спершу варто сказати, що сексуальні стосунки дуже важливі у житті людини. Інтимна близькість слугує засобом релаксації, допомагає зняти напруження та сприяє появі відчуття насолоди. При цьому для чоловіків після сорока саме інтимні стосунки нерідко є першим джерелом самоствердження. А для інших – таким собі ритуалом, який допомагає підтримуватися у формі.

Але треба пам’ятати, що саме секс – чудовий засіб збереження здоров’я. Під час любощів в організмі відбувається потужній біохімічний процес, що супроводжується продукуванням ферментів та виділенням гормонів. Завдяки збільшенню кількості ендорфінів, у людини з’являється відчуття щастя. А це відбувається надходженням великої кількості адреналіну. Усе це змушує працювати в посиленому режимі всі органи та системи (серцево-судинну, дихальну, печінку, нирки) організму, посилюється імунітет. Завдяки кращому постачанню крові та збагаченню киснем стимулюється робота мозку. Регулюється артеріальний тиск, а також йдеться про профілактику інфарктів. А ще завдяки цьому заняттю розгладжуються зморшки на обличчі.

До речі, англійські вчені довели, що на тлі регулярного статевого життя, організм людини
молодшає. Жінка при цьому виглядає на 10-15 років молодшою. Не маючи сексуальних стосунків, людина часто потерпає від депресії, у неї знижується працездатність. Ще давні мудреці казали, що сексуальні стосунки мають бути основані на почутті глибокого кохання. Отже не слід вступати в такі статеві стосунки з людиною, яку не кохаєш.

Віддавна люди зауважили, що красивими, здоровими та щасливими народжуються діти від батьків, які кохали одне одного.

Саме закоханим людям і сезон застуд не страшний.
Ю. ГРУЖЕНКО. Інст. ІУАМН України

ЛЮДИНА МОЖЕ ПРОЖИТИ БЕЗ М’ЯСА І МОЛОКА

Американець Ален Карр дослідив, що ми їмо надто багато некорисної їжі, яка не вгамовує голод. Це підтвердив відомий фітотерапевт А. Ворошилов. А. Карр пише, що молоко людям не можна вживати після трирічного віку, бо ренін: лактоза, ензими, необхідні для його травлення, в людському організмі вже відсутні. Зате в коров’ячому молоці є казеїн, якого в 300 разів більше, ніж у материнському. Він збивається в шлунку у грудки, погано перетравлюється і в цьому одна із причин різних захворювань.

Якби людина правильно харчувалася, то би не хворіла і не мала зайвої ваги. А молоко можна вживати жінкам, правда доти, поки вони здатні годувати грудьми, тобто народжувати дітей.
Чоловікам вже після 20 років часто молоко вживати не варто, бо в ньому немає такого гормону, як латин, і воно в них не засвоюється, а потім шкодить здоров’ю, викликає метеоризм, бродіння, захворювання печінки, гастрити, ентероколіти. Зате кисломолочні продукти: «кисляк», кефір зі справжнього молока – корисні.

А.Карр ворогом людського організму називає м’ясо. Він говорить, що м’ясо виводиться з організму з великими затратами енергії, мінімум за 40-70 год., тоді як овочі, фрукти, злаки бобові – максимум за 4 год. От, наприклад, монголи живуть в середньому до 35 років, бо весь час вживають м’ясо. Навіть щодня 1,5 кг дають там солдату в армії. В раціоні людини основу мають становити овочі, фрукти, злакові і десь там унизу піраміди харчування – м’ясо. Пастернак, наприклад, містить понад 70 мікроелементів, більше чим картопля. А топінамбур стабілізує водно-сольовий обмін і людина не гладшає, коли його їсть. Ще він виводить шлаки, нормалізує обмінні процеси в організмі. Ви можете мені дорікнути, що горяни живуть довго, хоч їдять м’ясо. Але яке? Баранину. Воно хоч і жирне, та швидко виводиться з організму, як і куряче м’ясо, за 4-6 год.
А важке м’ясо – це яловичина, в якому багато пуринів, від яких утворюються камені в жовчному міхурі та на нирках. Це призводить і до подагри і до поматритів, артритів, артрозів і ще цілого «букета хвороб».

М’ясо свині для людини небажане. Качку, гуску взагалі не можна нам їсти. У цьому м’ясі дуже багато, як і яловичині, сечової кислоти, що призводить до порушень водно-сольового балансу організму. Печінка це м’ясо повноцінно не здатна засвоїти, тому розвивається гепатоз і гепатит. Індик – одне з найкраще засвоюваних видів м’яса, легко виводиться і містить речовини, які дуже позитивно впливають на організм, а «негативу» від нього ніякого. Варене м’ясо курки на другому місці (в нього у 5 разів менше туринів, ніж в яловичині).

А.Карр закликає: їжте тоді, коли ви цього хочете. І окремо – овочі, фрукти, окремо – злакові, окремо – жири, білки. Їжте, коли справді голодні, це тоді, коли рівень цукру в крові падає нижче від критичного рівня.

Гіппократ стверджував, що людина народжується здоровою і має прожити до 150 років, вчені-геронтологи кажуть, що має прожити 180 років. А Всесвітня Організація Охорони Здоров’я визнає, що наше здоров’я на 90% залежить від їжі. То коли харчування така сила, чому ж людям не задуматись над тим, як нам їсти?

ЯК ПЕРЕМОГТИ СТАРІСТЬ ТИМ, КОМУ ЗА 40

Для вечірнього очищення шкіри найкраще користуватися настоями трав ромашки, м’яти, звіробою, липового цвіту, додаючи 1 чайну ложку на 1 склянку настою соку алое, розбавленим навпіл з водою (по 0,5 склянки з добавленням 1 ст. ложки одеколону і 1 чайної ложки гліцерину).

Чоловічий мозок висихає швидше, ніж жіночий. Розміри чоловічого мозку перевищують розміри жіночого, але в чоловіків є проблеми із сірою речовиною. У віці від 18 до 45 років лобні частини їх мозку зменшуються приблизно на 15%, а потиличні — на 8,5%.

У жінок потиличні частини зменшуються на 5%, а лобні зовсім не змінюються. У сильної статі це виявляється послабленням пам’яті, зниженням рівня абстрактного мислення, здатності зосереджуватись. Одночасно послаблюється увага, кмітливість.

ЛІКУВАННЯ НІГ

Ноги дуже втомлюються і набрякають. Масаж стоп -найбільш доцільний засіб повернути їм бадьорість, а собі гарний настрій. Передусім, слід попарити ноги і зняти затверділу шкіру. Потім необхідно втерти (інтенсивно) в підошви ароматичну суміш:

♦ чайна ложка оливкової чи соняшникової олії
♦ чайна ложка солі
♦ 5 крапель олії календули.

Тепер можна розпочинати масаж всієї стопи, застосовуючи суміш із рослинної олії з добавкою ароматичної олії м’яти перцевої, добре освітленої олії ромашки, лаванди, фенхелю, що добре заспокоює «ниючі» ноги. Ці олії можна використовувати окремо, чи змішуючи в різних пропорціях.

АРОМАТИ ЛІКУЮТЬ ХВОРОБИ

Британські спеціалісти довели, що добре допомагає в боротьбі з депресією запах полуниці. Аромат м’яти допомагає зняти нервове і фізичне навантаження. Як це не дивно, але запах такого стимулятора, як чорна кава, не спричиняє жодного підвищення активності мозку.

ОВЕС У МОЛОЦІ ПРИ ЗАПАЛЕННІ ЛЕГЕНЬ

Склянку промитого неочищеного вівса залити літром молока і варити годину на слабкому вогні.

Процідивши, пити в гарячому вигляді. Можна з маслом і медом. Відвар приймають замість чаю.
Особливо корисно на ніч. В термосі не зберігати, бо прокисне.

ЗАСІБ ВІД ЛАСТОВИННЯ

Шматочком огірка чи лимона декілька разів на день протирайте обличчя, змиваючи теплою водою через 5-10 хв.

Зваріть жмут петрушки в 0.5 л води і користуйтеся відваром для умивання обличчя.

ПРИ ЕКЗЕМІ ВУХ

Подрібнити шкірку недозрілого грецького горіха, залити її 70% винним спиртом у співвідношенні 1:10, настоювати 4-5 днів. Потім відцідити через марлю, складену в декілька разів, додати таку ж кількість 30% настоянки прополісу і протирати цією сумішшю шкіру зовнішнього слухового проходу. Слід також вставляти в вуха на 30-40 хв. 2-3 рази на день марлеві тампони, змочені в цій суміші. Курс лікування 10 днів.

СІМ ХВОРОБ У ШКІДЛИВИХ ЗВИЧКАХ

Американські вчені визначили сім «смертельних гріхів», що руйнують здоров’я. Це:
♦ Зловживання алкоголем
♦ Паління
♦ Зайва вага
♦ Недостатній або надмірний сон
♦ Малорухомий спосіб життя
♦ Їжа, поза встановленим режимом
♦ Відсутність сніданку.

Дослідження показали, що серед тих, хто мав лише одну шкідливу звичку, хворі становили 12,2%, а серед тих, хто мав три-чотири звички із «смертельних гріхів», кількість хворих зростала до 19%.

ПРИ ЧАСТИХ ПОЗОВАХ ДО СЕЧОВИДІЛЕННЯ

Заварити в 1 склянці окропу 10 г подрібненої кори дуба, поставити на слабкий вогонь на 15 хв., потім настояти протягом 30 хв., відцідити та вживати по 1 ст. ложці 3 рази на день.

ОЧИЩЕННЯ НИРОК ВІД КАМЕНІВ

Наші нирки здатні профільтрувати за добу 200 л крові. Але варто порушитись хоча б одній із цих функцій, і в нашому організмі можуть виникнути серйозні захворювання. Існує багато способів допомогти ниркам очиститись від каменів:

♦ в склянку холодної кип’яченої води добавляють сік 1/3 лимона середніх розмірів,
розділивши цю кількість на 3 частини. Пити вранці натще, а вдень і ввечері — після приймання їжі.

Повторювати процедуру протягом 10 днів. Протягом наступних 10 днів вживати по склянці холодної кип’яченої води з соком 0,5 лимона в день. Крім того, двічі на тиждень приймати суміш із 60 гр. рослинної олії і соку 1/2 лимона. На 18-20 добу подрібнені камені почнуть виходити.

ПРОСТИЙ СПОСІБ ВИВЕДЕННЯ КАМІНІВ З НИРОК АБО ЖОВЧНОГО МІХУРА

Для приготування цих ліків знадобиться один кілограм моркви та один кілограм родзинок. Моркву слід натерти на грубій (буряковій) тертці, додати родзинки без зернят Далі цю суміш висипати у п’ятилітрову емальовану каструлю, залити трьома літрами холодної води (найкраще — з криниці) й опісля три години тримати на маленькому вогні. Але не кип’ятити, а ніби пражити, постійно спостерігаючи за рівнем вогню. Після трьох годин такого праження процідити відвар через шар марлі, а коли він охолоне — поставити в холодне місце. Ось і вся рецептура. Між іншим густий залишок після приготування можна використати для начинки пирогів.

Вживати цей «антикам’яний» настій слід так: звечора наливати у чашку 150 мл відвару, який має постояти ніч та набути кімнатної температури. Пити ці ліки тричі на день по 50 мл щоразу за півгодини до їди. Курс лікування продовжувати три тижні. Після того через 10 днів варто зробити ультразвукове дослідження нирок та жовчного міхура Воно має показати значне подрібнення або повне розчинення каменів — залежно від їх розмірів. Опісля можна робити профілактичні заходи: один літр мало мінералізованої води (типу «Боржомі») або дистильованої випити за п’ять заходів — по 200 мл, починаючи із сьомої годин ранку через кожні півгодини, тобто випити склянку води о 7.00, потім — о 7.30, 8.00 та 8.30. Таку просту процедуру досить робити раз на півроку і з часом про камені у нирках чи жовчному міхурі можна буде забути назавжди.

ЯКЩО БІЛЬМО НА ОЦІ

В таджицькій народній медицині для лікування більма, а також для відновлення ослабленого зору, закапують в око 1-2 краплі червоної цибулі. Місцеві таліби рекомендують 1-2 процедури на місяць. Щоб зменшити подразнювальну дію червоної цибулі, її змішують з молоком, у пропорції 1:1, і капають таку суміш 1-3 рази на тиждень.

АЛХІМІЯ КРАСИ

Щоб шкіра була молода і гладенька – побільше вживайте насіння соняшника та гарбуза. Це справжня комора цинку. Цинк надає і блиску вашому волоссю, а якщо на вечерю з’їсти ківі, то це добова норма вітаміну С. Якщо ви звикнете до вівсянки на сніданок з пшеничними висівками і соняшниковою олією – ви передчасно не посивієте. Натуральний колір волосся збережеться завдяки цинку та вітаміну групи В. Здорові нігті забезпечить йогурт. Здорові зуби ви збережете, якщо тричі на тиждень будете їсти знежирений сир і рибу, де містяться кальцій та фосфор.

А щоб груди зберегли пружність, пийте ананасовий сік між обідом і вечерею. Ніщо так не старить нас, як поганий настрій. Тут кращий помічник – шматочок чорного шоколаду. У 100 г шоколаду міститься 0,7 гр. фінелетиламіну – аналог тієї речовини, яка стимулює мозок, коли ми закохані.

ЯК ВИВОДИТИ СОЛІ З ОРГАНІЗМУ

1-1,5 кг листя і стебел земляної груші залити водою і кип’ятити 20-25 хв. Процідити, розбавити гарячою водою у співвідношенні 1:5, попаритися в цьому розчині 10-15 хв., а потім обов’язково помитися в душі з милом. Якщо брати сушеної сировини 300-400 г, то варити її треба 40-45 хв.

Ванни можна приймати як щодня, так і з перервами 1-2 дні. Але після кожних 20 ванн треба зробити перерву на 15-20 днів. Відвар земляної груші знижує тиск і вміст цукру в крові, сприятливо діє на підшлункову залозу, підвищує гемоглобін. (1,2 літра води на 2 сирі бульби земляної груші, або на 2 ст. ложки сушених. Сирі варити 10-15 хв., сушені – 50 хв., пити відвар як гарячим, так і холодним).

Зберігати бульбу груші краще консервованою, або в засушеному вигляді.

Консервування: в банку скласти очищені бульби, цибулю, часник, моркву, все залити томатним соком та оцтом (50 г на 1 літр заливки).

Пастеризування: на 1 кг бульби – 1 цибулина, 3-4 зубчики часнику, 3-4 морквини.

ЛІКУВАННЯ РЕВМАТИЗМУ ТА ПОЛІАРТРИТУ

1. Вовче тіло болотне, сухі стебла – 10 г, оман високий, корені – 25 г.

Подрібнені корені і стебла засипати в 0,5 літрову скляну пляшку, залити горілкою. Настояти 21 день в темному місці, процідити. Приймати по 1 ст. ложці 1 раз на день, вранці натще, запиваючи водою. Спочатку біль може загострюватися, але потрібно терпіти. При вживанні цього настою не можна їсти соленого, кислого.

2. Спирт міцністю 60о-90о, взяти 1 частину соку кропиви, 1 частину меду.

Витиснути сік кропиви і змішати зі спиртом. Додати мед (всіх частин порівну). Поставити на низ холодильника. Настоювати 2 тижні, після чого вживати по 30 г тричі на день за 3 хв. до їди.

М’ЯЗОВІ СУДОМИ

М’язові судоми виникають часто вночі, рідше вдень. Відзначаються хворобливістю судоми литок, черевні, міжреберні та інших м’язів. Спостерігається різке напруження м’язів, спазм триває кілька хвилин. Іноді після закінчення зводить і інші м’язи. Судомному зведенню м’язів сприяє різка напруга або перевтома цих м’язів, хвилювання, тривала перерва в їжі. М’язові судоми (на відміну від епілепсії) не супроводжуються втратою свідомості, симетричні, бувають переважно в м’язах кисті та пальців. Спазм можна припинити, застосовуючи сильні розтирання або розминання м’язів чи охолоджування (прикладати, наприклад, холодний предмет).

ЛІКУВАННЯ НАБРЯКІВ (СЕРЦЕВІ, НИРКОВІ, ПЕЧІНКОВІ)

Набряки бувають серцеві, а вони бувають найчастіше на ногах. Набряки ниркові – це коли набрякло обличчя, «мішки» під очима і над ними, і печінкові набряки, коли великий живіт, у ньому багато збирається води, а лікарі ставлять діагноз – асцит.

Набряки лікують березовими бруньками, які лікують шлункові захворювання, чудовий жовчогінний засіб. Для печінки березові бруньки – надійні ліки, які відновлюють жовчогінну функцію печінки. Відваром березових бруньок можете лікувати застарілі рани, пролежні екзему.
А ще береза лікує хворі суглоби: артрит, а особливо ревматизм.

РЕЦЕПТИ:

1) 400 г. несоленого свіжого коров’ячого масла покладіть у глиняний горщик з березовими бруньками (200 г). Все перекладається пластами: пласт бруньок, пласт масла і знову пласт бруньок і т.д., допоки не заповниться посудина. Закрийте кришкою і поставте в піч або в духовку на три години. Потім відіжміть і додайте камфорної олії – 30 г, все це розмішайте, закрийте кришкою і поставте в прохолодне місце і потім використовуйте, коли болять ноги. Натирати суглоби один раз на день. Якщо частіше, то може виникнути загострення. Після натирання обов’язково суглоби укутайте вовняною тканиною чи хусткою.

2). А якщо у вас набряки – серцевого, ниркового чи печінкового походження, то роблять настій: 5 г березових бруньок залити склянкою окропу, поставте на маленький вогонь, прокип’ятіть 15 хв., потім нехай годину настоюється. Процідіть і пийте по чверті склянки чотири рази на день. Приймати можна після їжі. Упродовж дня допускається випити дві склянки таких ліків, і ви помітите, що набряки кудись поділися, ноги стали легкі, не набрякають, живіт зменшився і серце працюватиме добре, задуха зникне.