«Народні рецепти. Лікування захворювань лікарськими рослинами. Поради на кожен день». Тиск і гіпертонія. Іван Гоянюк

ЗАСІБ ЛІКУВАННЯ ГІПЕРТОНІЇ

Сік цибулі городньої сприяє зниженню кров’яного тиску. Для цього радимо приготувати такий засіб: витиснути сік із 3 кг цибулі, змішати його з 500 г меду, додати 25 горіхових плівок (серединок) і залити 0,5 л горілки. Настоювати 10 днів. Приймати по 1 ст. л. 2-3 рази на день.

І ЧЕРВ’ЯКИ ЛІКУЮТЬ…

Англійський хірург Джон Черг зробив сенсаційне відкриття. Коли до нього в клініку привезли потерпілого, він з великими труднощами зміг оволодіти собою, бо рани хворого були покриті живою масою черв’яків. Однак, жодна із оброблених черв’яками ран не гноїлась. Навпаки, всі вони ніби зазнали ретельної стерилізації і навіть почали затягуватись. Хворому, без усякої антисептичної обробки, наклали тільки шви. Вже через 3 дні пацієнта виписали. Таке чудесне зцілення наштовхнуло лікаря на думку розробити біологічний метод лікування відкритих ран. На уражені ділянки тіла він накладав «компрес» із вирізом посередині, куди поміщав крихітних черв’яків, розміром приблизно 3 мм. Потім рану забинтовували, але так, щоб черв’яки дихали. Процес загоювання йшов на диво швидко. Через два дні від рани не залишалось жодного сліду, навіть рубців. Під час лікування хворий не відчував ніякого дискомфорту чи болю.

ПОНИЖЕНИЙ АРТЕРІАЛЬНИЙ ТИСК

Настій квітів безсмертника (уман, жовті котячі лапки) 10 г квітів на 1 склянку крутого окропу. Вживати по 20-30 крапель 2 рази на день натще перед сніданком та обідом за 30 хв. до їжі. Можна вживати і у вигляді настоянки.

З інших джерел – безсмертник рекомендується у вигляді відвару: 10-15 г на склянку води. Вживати в охолодженому вигляді по 2 ст. л. 3 рази в день за 30 хв. до їжі протягом 2-3 тижнів.

ЛІКУВАННЯ РІЗНИХ ХВОРОБ. ПОРАДИ

1. Рибалки, що страждають від судом у ногах, спричинених тривалим перебуванням у воді, роблять подібну настоянку для розтирання з кінських п’явок, яких настоюють на перваку.

2. Молдовці та жителі Закарпаття в минулому виліковували навіть тяжкохворих, виснажених тривалою недугою, даючи їм виноградних слимаків. Їх необхідно було ковтати так, як устриць, запиваючи натуральним вином.

3. Від висипного тифу в давнину використовували вошу, запечену в марципані. Її давали з’їсти хворому, це призводило до кризи, яка супроводжувалась високою температурою та сильним потовиділенням. Одужання наставало дуже швидко.

4. Чоловіче безпліддя лікують за допомогою магнію. У половині випадків причиною бездітності сімей являються чоловіки. Результати останніх досліджень угорських вчених показали, що причиною є дефіцит магнію в організмі чоловіка. Усунення цього недоліку знімає проблему безпліддя у чоловіка і призводить до здійснення мрії – стати батьком.

5. Вино й пиво зміцнюють судини. Пляшка пива до вечері сприяє «втечі від інфаркту» так само, як і келих червоного вина. Про це свідчать дослідження, проведені на 129 волонтерах, мешканцях Каліфорнії. Вчені вважають, що фенолові сполуки у червоному вині (а саме в шкірці чорного винограду), служать надійним захисником нашого серця. У пиві їх дещо менше, але алкоголь в розумних межах зменшує ризик захворювання судинної системи організму. Американці рекомендують чоловікам щоденно вживати 2 кухлі пива, жінкам – удвічі менше. Проте, європейці не схвалюють частого вживання «рідкого хліба». На думку німецьких спеціалістів, чоловікам потрібно вживати в день не більше 20 г алкоголю, а жінкам слід задовольнитися 10 г (така кількість алкоголю міститься, наприклад, в 0,5 л пива для чоловіків і в 0,25 л – для жінок).

ЧОЛОВІКИ, БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ!

1.Пам’ятайте: найкращий час для кохання – близько 7 год. ранку. Саме тоді в організмі виробляється найбільша кількість тестостерону (чоловічого гормону), а найменша – о 20 год. Кохайтеся не рідше 3-х разів на тиждень. Це підтримує гормони на доброму рівні, після 40 років не бажані тривалі затримки.

2. Активно працюйте між 6-8, 9-14 годинами, коли в кров викидається найбільше тестостерону, а з 15 до 21 год. краще сильно не напружуватись.

3. Спіть не менше 7 год. на добу.

4. Спорт дуже корисний, але якщо після тренувань ви не будете відповідно відновлюватись, ефект від тренувань буде зворотній. Про гормональний дефіцит свідчать судоми у м’язах, безсоння, погане перенесення навантажень.

5. Обід – свято! Раціон чоловіка на 30% повинен складатися із жирів, бо в синтезі тестостерону беруть участь ненасичені жирні кислоти. Оптимальна частка тваринного білка – 16%. Налягайте на зелень, салати. З алкоголем будьте обережні, бо етиловий спирт пригнічує вироблення чоловічого гормону

6. Надлишок ваги (понад 30% від ідеальної) може перетворити чоловіка на істоту середнього роду, бо організм візьметься репродукувати естрогени – жіночі гормони.

Женьшень, звичайно корінь життя, але потрібно знати міру. Необхідно вживати його в такому режимі: 2-3 рази на день по 15-20 крапель настоянки протягом місяця, після чого потрібно зробити перерву, інакше є загроза підвищення артеріального тиску. А от пророслі зерна вівса – панацея для чоловіків. Три тижні регулярного вживання – і успіх вам гарантований.

ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ – У ВАШИХ РУКАХ

Говорячи про можливе продовження життя людини, вчені називають різні цифри:120-130-250-700-1000 років. Звичайно, ці цифри можуть стати реальними за умови поєднання успіхів генетики, молекулярної біології, медицини. Але не менш важливою є і гігієна особистого життя – харчування, праця, відпочинок. Експериментами доведено, що помірне голодування, дієта з обмеженим вживанням жирів і вуглеводів, рухова активність продовжують життя. Зниження температури людського тіла на 1-2 градуси додає 10-20 років життя. В усякому разі, смерть в 60-80 років – не природна. Людина в цьому віці помирає не від старості, а від хвороб, від зашлакованості всього організму. Отже, рушайте у похід за довголіттям. Все у ваших руках.

ЦІКАВО ЗНАТИ

Великий діяч італійського Відродження Леонардо да Вінчі вважав, що для високої концентрації уваги, польоту думки, треба спати по 15 хв. кожні 4 години. Саме такий режим найбільш стимулює творчу активність людини.

БУРЯК ЛІКУЄ ГОЛОВНИЙ БІЛЬ

Якщо непокоїть головний біль, а під рукою немає анальгіну, або цитрамону – не впадайте у відчай. Вкладіть у вуха ватні тампони, змочені буряковим соком, – і сильний біль вщухне.

ЧАЙ ВЖИВАТИ – ЛІКАРІВ РОБОТИ ПОЗБАВЛЯТИ

Всі три види чаю (зелений, чорний, червоний), мають цілющі властивості і містять біохімічні сполуки поліфеноли, до складу яких входять флавоноїди. Вони оберігають клітини від пошкодження, яке, вважають, спричиняє виникнення понад 50 видів захворювань. Деякі дослідження показують, що у любителів чаю, вміст холестерину в крові та кров’яний тиск нижчі, але не доведено, що саме чай цьому причина.

Понад 20 досліджень на тваринах показали, що чай запобігає деяким раковим захворюванням, серед яких – хвороби шлункового тракту, легеневих шляхів, шкіри. Як і систематичне вживання в їжу овочів та фруктів, чай може стати недорогим і результативним засобом зменшення ризику захворіти деякими різновидами раку. Так як чай містить фтор, то він може допомогти зміцнити зубну емаль і попередити появу карієсу. Дослідження японських вчених показали, що чай запобігає утворенню зубного каменю, знищує деякі групи мікробів ротової порожнини, що спричиняють запалення ясен. За даними голландських вчених, люди, які випивають в день 4-5 горнят чорного чаю, на 70% відсотків зменшують виникнення у себе інсульту, порівняно з тими, що п’ють тільки 1-2 горнятка чаю на день. Проведені в 1993 році дослідження показали, що людям, які регулярно п’ють чорний чай, рідше загрожує інфаркт зі смертельним наслідком.

ХОЛОДОМ МОЖНА ЛІКУВАТИ ПУХЛИНИ ПЕЧІНКИ

Розроблений нещодавно метод, може дати надію пацієнтам, що страждають на рак печінки. Заморожена рідким азотом ракова тканина руйнується. В основу цього методу, розробленого в США, покладено принцип випаровування. Дія холоду на тканини викликає обмороження, яке ракові клітини не можуть перенести. Таким чином пухлина руйнується.

РАКИ ЛІКУЮТЬ ТУБЕРКУЛЬОЗ І ЛЕГЕНІ

Взяти 24-36 великих раків, промити, дати стекти воді, скласти в трилітрову скляну банку щільно, залити спиртом. Банку закрити наглухо кришкою і поставити до затемненого місця на 30 днів, струшуючи її кожен день. Потім раків вибрати і добре просушити. Змолоти. Вживати по 1 ч. ложці порошку 2-3 рази на день до їди, запиваючи склянкою води, в якій розчинена 1 ст. ложка спирту з-під раків. Випити все. Дуже сильний рецепт, особливо для лікування туберкульозу, раку легень.

СИРОП ІЗ РЕДЬКИ ВІД БРОНХІТУ

Рецепт для дітей: нарізати чорну редьку маленькими кубиками, покласти в каструлю і засипати цукром. Пекти в духовці протягом 2-х годин. Відцідити, викинути шматочки запеченого овоча, а рідину злити в пляшку. Давати по 2 ч. ложки 3-4 рази на день перед їжею і на ніч, перед сном.

ЩОБ НЕ СТАРІТИ, ЇЖТЕ КАПУСТУ

В Англії на кладовищі в Оресті споруджено пам’ятник по формі качана капусти чоловіку, який вперше завіз її з Голландії. Всі ми любимо страви із капусти, та далеко не всім відомі її цілющі властивості. Наші предки, південні племена слов’ян, першими дізналися про капусту від греко-римських колоністів, що жили в Криму та інших районах Причорномор’я. Древньогрецький математик Піфагор твердив, що капуста підтримує бадьорість і створює гарний настрій. Римляни приписували капусті здатність лікувати безсоння, глухоту, заспокоювати головний біль. У наші дні капусту широко використовують у лікувальному харчуванні при серцево-судинних та кишково-шлункових захворюваннях. У традиційній медицині багатьох країн сік капусти призначають при гастритах, виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, захворюваннях печінки. Качани капусти деякі спеціалісти вважають навіть протипухлинним засобом. При опіках ще Авіценна рекомендував прикладати суміш капусти та яєчного білка. Народна медицина рекомендує капусту при епілепсії, для видалення бородавок, лікування гангрени. Крім того, наші предки вважали: якщо жувати капусту та пити її сік, то ви назавжди позбудетеся головного болю, полоскання ж соком допоможе при ангіні. І, нарешті, постійне вживання капусти – в будь-якому вигляді, розгладить зморшки, уповільнить процес сивін-ня, тобто, омолодить.

ВИНО СТАЛО ЛІКАМИ

Лікарі правильно попереджають, що алкоголь шкодить здоров’ю. Проте, батько медицини Авіценна відносив старе добре вино до розряду ліків, а не їжі. Луї Пастер вважав вино найбільш здоровим гігієнічним напоєм. Звичайно, в помірних кількостях. Саме за такої умови біле вино рекомендується при гіпертонії, хворобі печінки, як послаблюючий засіб. Червоне – при гіпотонії (понижений тиск), розладах органів травлення, ожирінні й навіть для профілактики кишкових захворювань. Між іншим, монахи Києво-Печерського монастиря в давнину давали хворим вино як цілющий напій. Тож лікування вином таке ж древнє, як і саме вино. Статистичні дослідження останніх років вразили навіть вчених. Вживання тваринних жирів сприяє ішемії міокарду, від чого помирає багато людей. А ось у Франції ця залежність удвічі нижча. А все тому, що французи більше за інших п’ють натуральні вина.

ЩО ТАКЕ «ГРИП» – МЕТОДИ ЙОГО ПРОФІЛАКТИКИ

Грип – це природний вірус, який постійно зазнає змін, інакше він не вижив би.
Для того, щоб «дати потомство», вірус змушений вдиратися в живі клітини і перепрограмувати їхній генетичний код. Вражена клітина тоді починає посилено виробляти віруси, а сама вмирає. Ось таким є механізм поширення будь-якого вірусу.

У природі є безліч різних паразитів, які викликають гострі респіраторні захворювання.
Хвороби, подібні до «грипу», згадуються ще у Гіппократа, тобто за чотириста років до початку нової ери. Науковці доводять, що епідемія «грипу», яка є всесвітньою, повторюється через кожні 30-40 років. Ця епідемія триває ще десь з 1920-х років.

Нинішній вірус дає великі ускладнення але менші в тих, хто має хороший імунітет. А це значить,
що імунітет захищає організм людини від бактерій, вірусів, тобто є охоронцем нашого організму. Якщо людина часто хворіє, то це перша ознака, що з імунітетом в неї не все гаразд.
Коли в людини добрий імунітет, вона добре себе почуває, енергійна, а найголовніше, хвороби, якщо і є, то протікають без ускладнень, тому що він здатен не тільки здолати вірус, але й не допустити приєднання інших інфекцій.

Учені доводять, що вірус при + 50-60 градусів гине через півгодини, а при 65—70 градусів – гине майже у вісім разів швидше.

Пам’ятайте, що на грошах віруси існують від двох годин – до трьох діб і навіть більше. Вони можуть існувати на ручках дверей, чашках, на продуктах харчування чи на інших предметах побуту. Тому при поверненні з вулиці додому, відразу знімайте одяг і взуття в коридорі і мийте руки й обличчя. У паніці з цим вірусом, люди бігають по аптеках шукаючи засоби профілактики та лікування. А навіщо? Грип може тривати довший час. То що ж, до цього часу нам потрібно їсти пігулки?

Що робити? Перш за все, нам усім потрібно заспокоїтися. Бо під час стресу організм виробляє стресові гормони, які знижують активність імунітету. Дальше потрібно вдатися до природного механізму – захисту. Ми запаслися вітамінами влітку, коли споживали свіжі овочі, фрукти, ягоди, а печінка має здатність накопичувати їх на запас (аж до весни).

Печінка – «королева» імунітету. Вона є головний очищувач крові і саме вона служить для вироблення імунної системи антитіл. Коли вірус потрапляє в організм через слизову оболонку органів дихання, починається вироблення імуногло-буліну А. Ці антитіла зв’язують та деактивують вірус. Тому для боротьби з грипом потрібно забезпечити печінку вітаміном А.

Звичайно в цей час виключити вживання алкоголю, який руйнує печінку. Вітамін А міститься в листі люцерни, конюшини, кропиви, петрушки, моркві, капусті, томатах, червоному перці, плодах обліпихи, горобини, шипшини. З моркви можна роботи сік або їсти її у складі салатів і найкраще засвоюється в поєднанні з олією. Для кращого засвоєння вживають не сирі, а термічно оброблені продукти вітаміну А. Багато також вітаміну А є в буряках. Цибуля та часник мають щодня бути на столі. В день потрібно з’їдати до 3-х зубків часнику та четвертинку невеликої цибулини. Вони являються прекрасним природним засобом посилення імунітету. Позитивною дією на печінку являється гарбуз, який постачає організм клітковиною, яка необхідна для очищення кишечника від токсинів.
З обліпихи та шипшини роблять олію, її додають по 15-20 крапель до їжі тричі на день. Також потрібно стежити за мікрофлорою кишечнику, тому, що він бере безпосередню участь у формуванні імунітету. Більше вживайте овочів, фруктів, пийте чаї з лікарських трав (малина, шипшина, смородина, липовий цвіт, обліпиха), але найкраще пити натуральні соки. Хліб раджу вживати грубого помолу, а також молочнокислі продукти.

Пораджу ще пити щодня по 30-40 грамів теплого сухого червоного вина. Віруси бояться кислого середовища, а у вині є елементи, що допомагають стимулювати антивіруси у людини.

Я особисто цей метод протигрипового лікування використовую віддавна. Можна навіть пити молочну сировотку, в ній також є антитіла, які пожирають віруси. Приймати ще чай з лимонним соком, а ще краще, якщо додати трохи натурального меду.

Не забувайте і про сало, яке хороший стимулятор імунної системи, в якому є незамінні
амінокислоти, з яких утворюються нові клітини, що також ведуть боротьбу з різними токсинами і вірусами. Сало вважається умовно стерильним. Інститут ветеринарної медицини УААН довів, що у хворої на грип тварини вірус вражає епітелій дихальних шляхів, а не жировий прошарок. Рекомендовано вживати його до 70 г.

Крім всього, якщо ви виходите на вулицю і в місця, де скупчення людей, слід одягати аптечний респіратор (маску). Він буває чотирьохшаровий, шестишаровий, а ще краще – з ватою всередині. Таку маску не можна прати, але вата діє як додатковий фільтр. Маски з марлі можна виготовити самому.

Через 3 години маска сама може перетворитися на резервуар інфекції. Тому після 2-3 годин її потрібно прати, а потім пройтись по ній гарячою праскою.

Якщо ви все-таки захворіли на грип і у вас підвищилась температура, бажано зразу не вживати жарознижувальних ліків, тому що ваш організм в цей час задіє кістковий мозок боротися з вірусом. Після цього слід звернутися до лікаря, який застосовує хімікотерапевтичні методи лікування.

ЛІКУВАННЯ ГЕМОРОЮ

Напишу один рецепт від геморою. Ним лікувалась одна жінка. Вона дуже страждала від цієї хвороби: постійні кровотечі з прямої кишки, пропав апетит, просто танула на очах. Необхідно: закип’ятити 5 л води, кинути туди 4 ст. ложки махорки (можна і більше – одну пачку), прокип’ятити 15 хв. і паритися по 20-25 хв. Вона вилікувалась за шість сеансів, і більше геморой її не турбував.

АЛЕРГІЮ ЛІКУЄМО СІЛЛЮ

Алергія, зазвичай, виникає через недостатню кількість хлоридів в організмі. Тому намагайтеся вводити в організм якомога більше солі. Якщо алергія вразила легені, то необхідно робити інгаляцію бризками міцного сольового розчину. Якщо дії алергенів зазнала шкіра, обтирайтесь після купання сіллю, але не змивайте її. Вона сама обсиплеться потім. Намагайтеся
сіль застосовувати 3-4 рази на день після їжі чи навіть у перервах між їжею.

ЛУЧНИКИ ЧІНГІСХАНА НЕ ЗНАЛИ СОЛІ

Давно встановлено, що чим менше людина вживає солі, тим краще вона себе почуває, краще чує, бачить. Варто згадати, що лучникам Чінгісхана взагалі заборонялося вживати сіль, завдяки чому вони до глибокої старості зберігали гострий зір.

ВЕРШКОВЕ МАСЛО ВРЯТУЄ ВІД ГРИПУ

Від грипозних вірусів можна захиститися звичайним вершковим маслом. Рецепт простий: 100 г масла, 1 лимон, пропущений через м’ясорубку. Ретельно перемішати, намастити на хліб і їсти. Головне, щоб масло було свіжим. У магазинах маслом називають усе, що не називають маргарином, причому маслом вершковим. На щастя, розібратися в тому, що за продукт пропонується, не так вже і складно. Масло жовтого кольору – від корови, що їла добре. У ньому багато каротину. Біле масло приходить до нас від худої корови. Якщо масло яскраво жовте – виробники додали барвник. Зберігати масло потрібно вміти. З холодильника виймати ненадовго. Але якщо у вас у родині є великі шанувальники бутербродів з маслом, то цей молочний делікатес у холодильник повинен відправлятися тільки на ніч.

ХВОРОБА – СВИНКА

Людина може захворіти на свинку тільки один раз в своєму житті. Перш за все потрібно хворого ізолювати, якщо температура висока, потрібно покласти дитину в ліжко. Запухлі місця змащувати салом чи вазеліном. Ротову порожнину полоскати настоєм ромашки, шавлії. Можна розчином марганцівки. Поліпшує стан хворої дитини і настій цвіту липи.

РЕЦЕПТИ:

1) Настій шавлії: 1 ч. ложку подрібненої рослини, залити склянкою окропу, настояти 1 год., процідити. Пити: дітям до 5 років – по 2 ст. ложки 4 рази на день, старшим за 5 років – по 1/2 склянки 4 рази на день. Цим настоєм полоскати горло.

2) Настій ромашки: 2 ст. ложки подрібненої сировини залити 2 склянками окропу. Настоювати 40 хв. Пити маленьким дітям по 1-2 ч. ложки (залежно від віку), після 6 років – по 3– 4 ст. ложки (залежно від віку). Цим настоєм полоскати горло.

3) Настій липового цвіту: 1,5 ч. ложки подрібнених квіток залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хв. процідити. Пити: дітям до 5 років 1-2 ст. ложки, старшим – четвертину або третину склянки (залежно від віку) тричі на день.

4) Настій суміші рослин. Суміш із подрібненої сировини (листя шавлії, квіток бузини, цвіту липи, по 2 ст. ложки м’яти перцевої й насіння кропу – по 2 ч. ложки) перемішати і залити 10 склянками окропу, поставити на вогонь, довести до кипіння і зняти. Прогрівати голову, нахилившись над каструлею, обережно, щоб не обпектися парою, і закутавшись ковдрою впродовж 15-25 хв. Після процедури закутати голову і горло (вуха повинні бути в теплі) теплою вовняною хусткою, лягти в ліжко.

НАПІЙ ДОВГОЖИТЕЛІВ

З ягід бузини чорної можна приготувати смачний напій, який, за свідченнями медиків, позитивно впливає на працездатність, сон, поліпшує загальний фізичний стан. Для цього відокремлені від грона плоди необхідно висушити в затемненому приміщенні, де є протяг, після чого досушити у духовці. В 0,5 літри окропу всипати 1 ст. ложку сушених ягід. Варити 15-20 хв., процідити, в гарячий напій додати 2 ст. ложки меду. Вживати гарячим або охолодженим.

ДАВНІЙ РЕЦЕПТ ДЛЯ ЗДОРОВОГО ДОВГОЛІТТЯ

Цей рецепт знайдено в тібетському монастирі. Його написано на глиняній табличці ІV століття до нашої ери. Взяти по одній частині (100 г) ромашки, звіробою, безсмертника, березових бруньок, перемолоти і закрити кришкою. Столову ложку суміші залити окропом (0,5 л), витримати 20 хв., після чого процідити через тканину. Потім до однієї склянки цього напою додати 1ч. ложку меду, випити. Після цього нічого не їсти і не пити. Цю процедуру необхідно робити перед сном, а вранці підігріти те, що залишилося, знову розчинити 1 ч. ложку меду, випити за 15-20 хв. до сніданку. Так вживати суміш, поки вона не закінчиться. Курс лікування повторити через 5 років. Наслідок лікування такий: поліпшується обмін речовин. Організм очищається від жирових відкладень, кровоносні судини стають еластичними. Цей настій запобігає таким хворобам, як склероз, інфаркт, гіпертонія, стихає шум в голові, поліпшується гострота зору, омолоджується увесь організм, а ще стає міцнішим сон, зникають головні болі. Збільшується потенція у чоловіків, поліпшуються функції печінки та нирок.

ЕКЗЕМУ ВИЛІКУВАЛО КОЗЯЧЕ МОЛОКО

Жінка страждала від екземи понад 20 років, що тільки не вживала, робила все, що почула, або вичитала в літературі, лікувалась в лікарні по 6-7 місяців, але нічого не допомагало. Одного разу випадково вичитала в газеті про дивовижну силу козячого молока, після чого купила козу і стала вживати її молоко і допомогло.

ЩО ДОПОМАГАЄ ДОВШЕ ЖИТИ (навчіться розслаблятися)

За даними біоенергетика Вадима Селезньова, людині відпущено природою 400 років життя. Двісті із них «з’їдає» екологія, а сто з лишнім людина втрачає сама нервовими стресами і ставленням до самої себе і до часу. Відомий стереотип: тривалість життя – тільки 60-70 років, коли старість настає разом з пенсією, коли втрачається сенс життя, робота. І подібні стереотипи, які для багатьох стають програмою, дійсно наближають смерть. Ми самі визначаємо тривалість життя, самі вирішуємо, на жаль, часто несвідомо, коли нам старіти і вмирати. Прислухайтесь до своїх думок про смерть, про свій вік. І поміняйте ці стереотипи, поки не пізно. Наприклад: «я знаю, що більше 40 років не проживу, у нашій сім’ї нема довгожителів», – говорив два роки тому 39 – річний знайомий, його вже немає серед живих. «Про яку молодість ти питаєш? після 25 жінка починає стрімко старіти», – переконувала 28-річна знайома, якій на вигляд було всі 38 років.

Помолодіти можна за допомогою різних біоенергетичних психотехнік. Насамперед, навчіться розслаблятися. Запам’ятайте, коли ми розслабляємо обличчя, розслабляється все тіло. А кращий спосіб розслабити м’язи – спочатку їх напружити. Або уявіть себе птахом, що висить у повітрі, і починайте повільно спускатись на землю… Навчившись розслаблятись, ви зможете поліпшити своє здоров’я, подолати безсоння та нервові стреси.

Марина МОРОЗОВА, психолог.

ОСТЕОХОНДРОЗ ВІДСТУПИТЬ

Рецепт давній і багато разів перевірений. Склянка меду, склянка соку алое, склянка соку редьки, склянка спирту і ложка сухої гірчиці. Все перемішати і робити компреси, тепло укриватися. Мені це добре допомогло.

МОЛОКО І ЗДОРОВ’Я

Основний білок, який міститься в молоці – казеїн. Він постачає в організм найбільший набір амінокислот. Засвоєння жирів, що містяться в молоці, також досить високе – 95-98%. Завдяки цим жирам відбувається створення мембран клітин.

А також разом із молочним жиром в організм надходять жиророзчинні вітаміни А і Д, інші важливі складові – молочний цукор, лактоза, галактоза, які є вкрай важливі для організму, особливо в дитячому та юнацькому віці. Галактоза, до того, ж необхідна для живлення мозку. У свіжому пастеризованому коров’ячому молоці є майже всі вітаміни. Однак, при кип’ятінні втрачається вітамін С. Лецетин, який є у молоці, має властивість видаляти жирові краплі з клітин печінки.

Фізіологічна потреба в молоці залежить від віку людини. Для дітей від 1 до 3-х років щоденна норма дорівнює 700 мл, від 3 до 5-ти років потрібно споживати 600 мл на день, а у віці 16 років – 500 мл. Така ж норма потрібна людям у так званому активному (творчому) віці. Людям похилого віку норма молока становить до 450 мл на добу. Молоко – це продукт, який підтримує молодість організму, оберігає його від раннього атеросклерозу. Воно малокалорійне, постачає організмові пластичний матеріал для будови клітин.

ЯК ВИГНАТИ КАМІННЯ З НИРОК

Цей відвар із коріння соняшника допоміг Н.Буравко вигнати каміння із нирок і вона радить цей рецепт усім. Отже, восени берете корінь, обрізаєте дрібноту, а основну частину висушуєте. Після чого подрібнюєте на маленькі шматочки, величиною з квасолю.

На один прийом – 1 склянку коріння залити 3 л джерельної води і кип’ятити 3 хв. Воду злити, процідити і випити протягом 3-х днів. Коріння знову залити 3 л води, але кип’ятити вже 15 хв. Цього вистачить на 3 дні. Потім повторити все
спочатку. Якщо каміння у нирках у вас давно, то процедуру треба повторити і втретє.

ПІЄЛОНЕФРИТ (ЗАХВОРЮВАННЯ НИРОК)

Пієлонефрит є одним із найпоширеніших захворювань нирок. На нього хворіють переважно жінки. Співвідношення чоловіків та жінок у віці до 50-ти років є — 1:4. Розвиткові захворювання може посприяти статеве життя. У дітей пієлонефрит розвивається частіше на фоні аномалії розвитку сечостатевої системи. При цій хворобі підвищується температура тіла до 37,20 С, невеликій біль у ділянці попереку, незначні розлади сечовиділення.

РЕЦЕПТИ:

♦ Настій квітів волошки — чайну ложку крайніх пелюсток волошки синьої залити склянкою окропу, настояти годину. Пити по 1 ст. ложці 4 рази на день до вживання їжі.
♦ Ліки з пирію повзучого — столову ложку подрібненого кореневища пирію повзучого залити 0,5 л окропу, настоювати в термосі 8 год., пити по півсклянці 4 рази на день.
♦ Настій трави вербени — столову ложку подрібненої трави вербени лікарської залити склянкою окропу, настоювати 2 год. Пити по 2 ст. ложки 3-5 разів на день.
♦ Ліки з барбарису — 1 ст. ложку листя барбарису залити склянкою окропу, настоювати 1 год. Вживати по 1 ст. ложці 3-4 рази на день.

ПЕЧІНОЧНИЦЯ ЗВИЧАЙНА -ЛІКУЄ ЖОВЧНОКАМ’ЯНУ ХВОРОБУ

Печіночниця лікує жовчнокам’яну хворобу, регулює обмін речовин, очищає кров, а відтак є ефективним засобом при фурункулах, шкірних висипах.

РЕЦЕПТ:

♦ Настоянка з печіночниці: 2 ст. ложки подрібненої трави залити 1,5 л. горілки, настоювати 15 днів. Вживати по 5-10 крапель з теплою водою 4 рази на день перед їдою та перед сном.
♦ Настій трави: 1 ч. ложку подрібненої трави печіночниці залити склянкою окропу, настояти. Вживати по чверті склянки 4 рази на день, або зовнішньо для полоскання.

ЛІКУВАННЯ РАКУ

Голюк Михайло Федорович проживав на Далекому Сході. Лікував онкохворих за своєю схемою. 25 моїх клієнтів підтвердили, що пили настій з трав за схемою Голюка і хвороби в них не розвивалися. Пухлина хоч і не розсмоктувалась, але й не росла. А це значить, що загроза близької смерті відступає. Ось схема М.Ф. Голюка: бадан подрібнити до розміру гречки. 50г коріння залити 350г кип’яченої води температурою 60о в емальованому посуді. Закутати і настоювати 8 год. не проціджуючи, зберігати у темному місці. Чистотіл, 12 г сухої трави помістити в темну бутлю і залити 0,5л горілки, настоювати 10 діб. Елеутерокок, 100г подрібненого кореня помістити в 700-грамову темну бутлю і залити 0,5л горілки. Настоювати 10 діб. Півонія ухильна (мар’їн корінь) 50 г подрібненого кореня у темному бутилі залити 0,5л горілки.

Настій півонії вживати усі три місяці щодня тричі на день за 30 хв. до їжі по 30-40 крапель. Настій бадану вживати тричі на день за 1 год. до їжі по 2-3 ч. ложки. Настій чистотілу вживати наступні 3 дні по десертній або столовій ложці тричі на день за 40 хв. до їжі. Настій елеутерококу вживати наступні три дні (після чистотілу) по 1 ч. ложці тричі на день за 30 хв. до їжі. Потім знову по колу, усі три місяці, паралельно з настоєм півонії. Всі настої розводити водою в пропорції 1:3.

Володимир ПОГОНЯЙ, травник.

СМАЧНИЙ ЙОГУРТ ЛІКУЄ ШЛУНОК

Його називають еліксиром життя після операції. Потрапляючи в шлунок, корисна мікрофлора йогурту, кефіру чи кисляку допомагає нашій власній мікрофлорі боротися із шкідливими мікробами та бактеріями, справлятися із складнощами травлення. Наприклад, людям, які страждають пониженою кислотністю шлунка, або хто переніс операцію на ньому, добре разом з їжею приймати декілька столових ложок йогурту. А після лікування антибіотиками, для поновлення роботи системи органів травлення, потрібно протягом двох тижнів щоденно пити не менше склянки цього продукту. Щоденний прийом 225 г йогурту зміцнює імунну систему, протидіє склерозу судин, діабету, виникненню виразки та запорів. Вибираючи йогурт, врахуйте, що дітям і хворим людям не варто їсти йогурт із сильними штучними ароматизаторами, з високим вмістом цукру, заповнені яскравими барвниками і знежирені.

БУЙВОЛЯЧЕ МОЛОКО ЛІКУЄ ПЕЧІНКУ І ЖОВЧНИЙ МІХУР, ТУБЕРКУЛЬОЗ, ЗАПОБІГАЄ ЗАХВОРЮВАННЮ ДІТЕЙ НА РАХІТ

Буйволи майже ніколи не хворіють, їм вакцинація не потрібна. Його жирне, ніжне молоко не має аналогів, швидко засвоюється, допомагає при хворобах печінки і жовчного міхура. У молоці буйволів багато солей, кальцію, щоденне його споживання запобігає захворюванню дітей на рахіт, а дорослих на атеросклероз, діє профілактично проти туберкульозу та лейкозу. Можна споживати з цього молока сир, сметану.

ЗБРОЯ ПРОТИ РАКУ – ЦЕ НАШ СОН

Організм має специфічного протипухлинного агента – ме-латонін. Виробництво цієї речовини виробляється в клітинах мозку, стінках судин, апендиксі та мигдаликах. Якщо проведено операцію на цих органах (видаляли аденоїди, мигдалики, апендикс) протипухлинний імунітет знижено. Уникнути операції ми не завжди спроможні. Але можемо інше. Також зменшується кількість мелатоніну і внаслідок порушення сну, бо він виробляється перерахованими вище органами саме вночі. Тому так потрібно дбати про повноцінний якісний відпочинок. Усі спроби жити правильно не дадуть ефекту, якщо випаде з ланцюга ця важлива ланка.

Б.СКАЧКО, фітотерапевт.

СПИРТНІ НАПОЇ В НЕВЕЛИКИХ ДОЗАХ Є ЛІКУВАЛЬНИМИ
Пристрасть до спритних напоїв вважається однією з найне-безпечніших звичок людини.
Водночас, якщо говорити про 25 грамів чистого спирту на добу (це 50 грамів горілки чи склянка вина), то цю дозу для дорослої людини можна розглядати як лікувальну. Саме вона впливає на поліпшення кровообігу, має заспокійливий ефект, при цьому ще й знижується рівень холестерину в крові.
Досліджено, що на роботу шлунково-кишкового тракту позитивно впливають білі вина. Червоне вино містить антигіпок-санти (захист від гіпоксії) та ресвератори (речовина, що має протизапальну та протипухлинну дії). Глінтвейн стимулює утворення еритроцитів та гемоглобіну. Цей напій рятує від застуд, відіграє знеболювальну та протизапальну дії.

У пиві містяться фітоестрогени, тому цей напій може позитивно впливати на організм жінки при клімактеричному синдромі (пом’якшує його прояви).

А сивушні олії, що є у самогоні, чудово розчиняють камені в нирках та виводять їх з організму.

Якщо говорити про міцні напої, то перевагу краще надавати коняку тривалої екстракції – він містить екстракти, які захищають серце. Найбільш цінними є червоні вина.

СЕКС – КОРИСНА ЗВИЧКА

Секс – це одна з найкращих звичок, від яких людина, на щастя, не відмовляється. Якщо не функціонує статева система, виникають гормональні порушення. Застій крові у статевих органах.

Це може позначитися й на роботі щитоподібної залози та наднирників. У жінок стримування може стати причиною порушень менструального циклу, болю голови, розвитку дистонії неврозу, хворобі матки та молочних залоз, навіть, появи новоутворень. Відсутність сексуальних стосунків небезпечна для чоловіків, надто, якщо вони потерпають від хронічної застійної хвороби статевої системи. Утримання може привести до посилення застійних явищ у передміхуровій залозі, погіршення загального самопочуття. Найбільшої ж шкоди здоров’ю завдає стримування за умови наявності фізіологічного бажання.

Любощі носять не лише релаксну дію, але є й засобом збереження здоров’я та посилення захисних сил організму.

Звісно ж, йдеться не про секс із першим-ліпшим, а з коханим, постійним партнером.

Ю.ЗАСАДА, лікар-сексолог.

ДВА КАЧАНИ КУКУРУДЗИ НА ДЕНЬ ВБЕРЕЖУТЬ ВІД КАРІЄСУ І НАВІТЬ ВІД РАКУ

Виявляється, що усі її вітаміни та мікроелементи потрібні для роботи серцево-судинної, нервової та кровотворної систем.

Кукурудзу корисно їсти, щоб зберегти зуби, шкіру в доброму стані й мати міцний сон. Ще цінність цього мікроелемента в тому, що він сповільнює процеси старіння організму, а також є засобом профілактики онкозахворювань. Важливо знати й те, що кукурудза сприяє зміцненню ясен та допомагає в боротьбі з карієсом. Тому досить з’їдати 1-2 качани на день — і ваша усмішка буде білосніжною. Крім того варена кукурудза поліпшує травлення та знижує подразнення шлунково-кишкового тракту. Тому кукурудзу слід ввести до раціону і споживати не лише в період її дозрівання, але й впродовж цілого року. До прикладу, можна споживати кукурудзяні пластівці з молоком або кукурудзяну кашу. Її варто їсти й тим, хто дотримується дієтичного харчування. Дитина може з’їдати за один раз пів качана, а доросла – до двох.

В.СТЕПАНЧЕНКО, фармаколог.

ЯКІ ХВОРОБИ ЛІКУЄ КАРТОПЛЯ

Відомо, що в картоплі є не лише вуглеводи, але й білки, аскорбінова кислота, вітаміни. Це одне з основних джерел мінеральних солей. Крім цього ще міститься залізо, калій, цинк, мідь, марганець та багато інших елементів. При яких недугах помагає картопляний сік?

Сік сирої картоплі добре очищає організм — відповідає В.Степаненко, доцент кафедри промислової та клінічної фармакології НМАПО. – Із соками моркви та селери він помічний при порушеннях травлення, нервових розладах (щодня варто випивати до 800 мл) При порушенні серцевої діяльності слід пити по 100 мл картопляного соку тричі на день (крім ранку) до їди, впродовж трьох тижнів. Після цього зробити перерву на тиждень і знову повторити курс. При розладах шлунково-кишкової діяльності (гастрит із підвищеною кислотність, виразці, закрепах) слід випивати склянку соку ранком натще. Після цього треба полежати 30 хв., а через годину – поснідати. Так робити 10 днів підряд. Тоді перерва на десять днів і повторення курсу. Пам’ятайте, що свіжий сік слід випивати одразу після приготування.

При катаракті чи бронхіті слід зварити картоплю в мундирах, розім’яти додати столову ложку олії та 2-3 краплі йоду, розмішати. Покласти цю суміш на серветку, тоді на груди – аж до горла. Зверху закутати як компрес. При хронічному кашлі можна робити такий компрес на груди та спину.
Хворим на гіпертонію треба їсти печену картоплю з лушпинням. При застуді, нежиті та кашлі помічний давній спосіб: зварити картоплю в мундирах, злити воду, пом’яти картоплю, а тоді нахилитись над каструлею, накрити голову рушником і дихати. Для лікування бородавок треба розкраяним боком картоплі натирати уражену ділянку. На фурункули чи свіжі нариви слід накласти сиру терту картоплю, перев’язати, а тоді змінювати пов’язку кожні три години. Це треба повторювати кілька разів на день.

При сечокам’яній хворобі помічний відвар із картопляного лушпиння (300 г на літр окропу).

ЧАСТЕ ВЖИВАННЯ КАРТОПЛІ МОЖЕ ПРИВЕСТИ ДО ОЖИРІННЯ ТА ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ

Як з’ясували вчені з Гарвардського університету, надмірна любов до картоплі суттєво підвищує ризик розвитку діабету другого типу – її споживання призводить до підвищення рівня цукру в крові. Зокрема у любителів картоплі ризик захворіти на цукровий діабет зростає на 14 відсотків, а в тих, хто полюбляє картоплю-фрі, аж на 21 відсоток. Після 20-річного дослідження з участю 85 тисяч чоловік учені закликають зменшити кількість картоплі в раціоні до 200 г на день.

А ще коли вуглеводи (картоплі) поєднувати з білками (м’яса), то крохмаль, що міститься в картоплі, поглинає фермент пепсин, необхідний для розчеплення білків, тим самим сповільнюючи їх травлення і затримуючи на тривалий час у шлунку та кишківнику, викликаючи гниття. Ось чому небажано поєднувати картоплю з м’ясом чи рибою.

Натомість картопля дуже добре поєднується зі свіжими овочами (салатом з моркви, капусти, буряки), з квашеною капустою та огірками, зеленню, цибулею та часником. Непогане поєднання картоплі з квасним молоком.

Та щоб не зашкодити здоров’ю — з’їдати картоплі не більше як 250 грамів на день, включно з картоплею у перших стравах чи салатах, і то не щодня. Картоплю як гарнір краще замінити кашами, іншими овочами. Наприклад, гіпертонікам замість картоплі варто вживати гречку, пшоняну чи вівсяну каші.

Оскільки картопля є джерелом вітаміну С, а також містить калій, що необхідний для нормальної роботи серця, та гліцин, який покращує роботу мозку, зовсім виключати її з раціону також не варто. А крохмаль — чудовий засіб при шлунково-кишкових захворюваннях. Навіть при отруєннях картопля є дієтичним продуктом. Найбільш корисна картопля – запечена «у кожушку».

Корисна також картопля відварена, приготовлена на парі, тушкована. А от смажена, на жаль, є одним зі шкідливих продуктів. У ній багато холестерину, що згубно діє на шлунок та судинну систему.

А. КВАЧЕНЮК, ендокринолог, Н.МАТЧУК, лікар-дієтолог.

ЩОБ НЕ СТАРІТИ

Американські медики з’ясували, що продукти містять біологічно активні речовини, які перешкоджають окислювальним процесом в організмі, що викликають передчасне старіння.

Дослідження напоїв дозволили вченим з медичного інституту Клівленда (США) визначити, які із них мають найбільшу антиокислювальну активність.

Серед свіжих виготовлених соків — найбільшу антиокислю-вальну активність має сік журавлини. Відразу ж за ним ідуть соки чорної смородини та гранату. Сік яблук зимових сортів активніший, ніж літніх. Майте на увазі, що соки, упаковані в пакети, мають антиокислювальну активність у 2—6 разів нижчу, ніж свіжо вичавлені. Але й свіжі соки рекомендується вживати відразу, адже їхня активність знижується під час зберігання.

В овочевих соках також багато антиоксидантів, при чому найбільше їх у часниковому соку, який не втрачає своєї активності навіть при тижневому зберіганні. Активність соків селери, цибулі, петрушки, буряка та картоплі однакова, за ними йдуть капуста, гарбуз і морква.

Сухі виноградні червоні, рожеві та білі вина — проявляють найбільшу антиокислювальну активність, чого не скажеш про кагор і настоянки. Щ ж до пива, то з точки зору захисту від надлишкового окислення перевагу надають темним сортам. А чемпіон з антиокислювальної активності серед чаю — зелений азіатський.

ТРИ ОЗНАКИ ДОВГОЛІТТЯ

Спочатку з’ясуємо, хто такий довгожитель. Фізіологічна молодість триває до 35 років. Середній вік – аж до 59 років. Далі йде похилий вік (від 60 до 74 роки). Після цього починається старість (75-89 років). А вже період після 90 років дістав назву «довголіття». Тобто, експеримент учених виявляв, які люди мають найбільше шансів перетнути цю позначку.

Одна з ознак довгожителя, за їхньою версією, – міцне рукостискання. І це цілком логічно. Адже сила стискання руки – один із показників м’язевого тонуса. Відповідно, якщо м’язева система людини перебуває в тонусі, це вказує на міцне здоров’я.

Друга ознака – швидкість мовлення чи реакції. Бо таке мовлення свідчить про те, що людина швидко сприймає, переробляє та відповідає на нову інформацію. Це, своєю чергою, вказую на жвавість нейронних зв’язків у мозку та його активність.

І доведено, що люди розумової праці живуть довше — саме тому, що їх мозок довго залишається активним.

І нарешті, третя прикмета – здатність утримувати рівновагу. Ця ознака, до речі, входить до тестів для визначення біологічного віку людини, розробленого інститутом ще у 80-х роках минулого століття. Бо здатність утримувати рівновагу, стоячи на одній нозі хвилину, – один із найкращих показників стану організму. Адже тут поєднується і м’язова сила, і координація роботи певних відділів головного мозку.
Тож коли людина утримує рівновагу на одній нозі протягом хвилини, це вказує на добре функціонування організму в цілому. При цьому вона не повинна відчувати запаморочення чи якогось дискомфорту.

О.КУЛЬЧИЦЬКИЙ, біолог.

І ГРИБИ ЛІКУЮТЬ

Опеньки корисні для крові, білий гриб – для серця, а глива підвищує імунітет.

Оскільки гриби містять багато цінного рослинного білка (тому гриби й називають «рослинним м’ясом»), їх корисно їсти при недокрів’ї, занепаді сил, підвищених фізичних навантаженнях. До того ж, ці дари природи багаті на вітаміни А та Е, без яких потерпають серцево-судинна, імунна та статева системи.

Крім того, гриби багаті на біологічно активні речовини, які застосовують при багатьох хворобах. Наприклад, лише 100 г опеньок можуть задовольнити добову потребу цинку і міді, які беруть участь у кровотворенні та підсилюють чоловічу потенцію.

Білий гриб, крім відмінних смокових властивостей, містять алкалоїд герцинін, а тому корисно вживати при стенокардії, туберкульозі, зниженні загального тонусу організму. До того ж, ця речовина сприяє зниженню рівня холестерину, а тому його корисно вживати при атеросклерозі (досить лише з’їдати по 20 г цього гриба тричі на тиждень).

Глива – містить рослинні антибіотики та підвищує імунітет, тому можна вживати при епідемії грипу. Для цього її висушують або настоюють на спирті у співвідношенні 1 до 5 протягом 10 днів. При перших симптомах хвороби (нежить чи біль в горлі) можна промивати носоглотку розведеною у воді грибною настоянкою.

Шампіньйони – містять речовини, які борються із стафілококовою інфекцією.

Рижики – чудовий протизапальний засіб. Вони містять речовину, схожу на гормон кортизон, а тому помічні при болях та запаленнях.

Грузді (білій) – можуть допомагати при кашлі, бронхітах.

Лисички – дуже помічні від глистів. Для цього їх висушують, мелять на порошок та вживають по півчайної ложки тричі на день.

Мухомори – здатні знімати запалення у суглобах, тому роблять спиртову настоянку і використовують для натирання суглобів при рематичних болях, артозах, артритах. М. ПРИЮК, міколог НАН України, Г.Гах, лікар-фітотерапевт.

СОДОЮ ЛІКУЮТЬ РІЗНІ ХВОРОБИ

1. Від мозолів на руках необхідно робити теплі мильно-содові ванночки з добавкою нашатирного спирту (в дощову воду соду можна не давати).
На 1 л води – 1 ч. л. соди, 2 ч. л. нашатирного спирту, 1 ч. л. наструганого мила. Тримати ноги 15-20 хв., після чого витерти насухо, потерти пемзою.

2. Якщо 1 ч. л. соди розчинити у 0,5 л кип’яченого молока і вживати на ніч, то це пом’якшить кашель. Якщо не подобається пити молоко, то можна робити такі інгаляції: 1 ст. л. соди на 1л кип’яченої води.

3. Полоскання содою знімає зубний біль.

4. При панариції (гнійне запалення пальця) приготуйте міцний содовий розчин (2 ст. л. соди на 0,5 л гарячої води) і тримайте у ньому приблизно 20 хв. хворий палець. Робити це потрібно тричі на день.

5. Сода – дуже ефективний засіб проти закачування в транспорті, а також перша допомога при важких травмах, великій кровотечі, отруєннях. Щоб поповнити втрату рідини, необхідно: 0,5 ст. л. соди і 1 ч. л. солі розчинити в 1 л теплої кип’яченої води. Давати по 1 ст. л. кожних 5 хв.

6. Раптовий напад серцебиття можна припинити, прийнявши 0,5 ч. ложки соди.

7. Проти нежитю 2-3 рази на день закапуйте в ніс содовий розчин.

8. Корисно протирати пахви содовим розчином. Запаху поту не буде цілий день.

КРОВ І ХАРАКТЕР

Японці вважають що на характер впливають не зірки, а група крові. Яка кров, такий і характер. Люди, які мають групу крові 0(1) — це люди вічного руху, енергії, пробивні, вольові, вміють зав’язувати контакти. Енергія в них невичерпна, у праці вони невтомні. Не випадково більшість процвітаючих бізнесменів мають саме цю групу крові.

Група А(II) — це особи добросовісного, старанного складу, які впевнено йдуть вперед у професійній діяльності, а все інше для них не так важливо Вміють дотримувати слова, а в особистих контактах віддані людям, з якими подружилися.

Група В(III) — її мають люди вразливі дуже делікатні, з неабиякими здібностями. У роботі дуже вимогливі як до себе, так і до тих, хто працює поруч. зовні спокійні, але під цим спокоєм криється добре і чутливе серце, їхні почуття, однак, можуть бурхливо виявлятись, особливо у коханні.

Жінки з цією групою крові дуже ревниві, значно більше, ніж чоловіки.

Люди групи АВ(IV) — дуже чутливі, їх буквально розривають пристрасті, що часто буває причиною нерішучості й сумнівів, усі конфлікти вони переживають самі, нікому не скаржачись. У коханні та дружбі — вони майже ідеал, прагнуть не тільки особистого щастя, а й намагаються принести його тому, хто поруч. Проте, інколи можуть «зриватися».

ХВОРОБИ СИСТЕМИ КРОВІ ТА БІОЛОГІЧНІ ДАНІ

Із питання призначення крові О.Е. Бернгард, який багато років глибоко вивчав східну медицину, писав: «Основне призначення крові — служити. Мостом для діяльності «Духа», для того щоб він міг діяти на Землі, тобто в грубій речовинності».

«Дух формує склад крові для того, щоб наша душа могла виконати призначену їй земну програму в цьому конкретному тілі. А це можна тоді, коли група крові буде точно відповідати властивостям конкретної душі».

В момент земної смерті, коли «Дух» залишає тіло, кров не тільки спричиняє пульсацію, але взагалі перестає існувати. Недаремно народна мудрість визначає характер людини за її кров’ю:

♦ у веселої, доброї людини — легка кров;
♦ у запальної — гаряча кров;
♦ у злої, заздрісної — важка кров;
♦ у повільної, байдужої — «риб’яча» кров.

У крові здорової людини закладені всі види емоцій, випромінювань що здатні породити кров узагалі.

Отже, Аюверда вважає, що всі народи Землі мають певні ознаки темпераменту (характеру), способу життя, харчування, тому що на формуванням їхньої крові впливають ті самі стихії: Вітер (повітря), Вогонь, Вода, Земля. Для того, щоб більш наочно уявити собі цей вплив на склад крові різних людських рас з урахуванням їх місця проживання й часу життя, розмітимо всі складові дані із цього питання в окрему схему:

На IV (АВ) — найдавнішу групу крові, найбільш розповсюджену серед представників жовтої раси, яка створила могутню цивілізацію ще на світанку людства — у період його дитинства, який на
Сході асоціюється з весною й золотим віком, впливає елемент — Повітря.

На III (В) групу, що сформувалася в період юності (Літа), срібного віку чорної раси, впливає елемент — Вогонь.

На II (А) групу, що набула розвитку під час зрілості (Осені), мідного віку червоної раси, впливає елемент — Вода.

На I (О) групу крові, наймолодшу, властиву переважно людям білої раси, вік панування яких вважається на Сході найважчим (Калі юга), унаслідок чого назвали залізним, впливає елемент — Земля.

Вплив стихій на формування групи крові людини
Стихії    Повітря    Вогонь    Вода    Земля
Група крові    І    ІІ    ІІІ    IV
Період життя    Дитинство (весна)    Юність (літо)    Зрілість (осінь)    Старість (зима)
Місце проживання    Схід    Південь    Захід    Північ
Раси    жовта    чорна    червона    біла
Вік панування    золотий    срібний    мідний    залізний

А скільки з тих, дуже далеких, часів пройшло не одне тисячоліття та не одне переміщення й заснування народів, що продовжується донині, то зараз люди з різними групами крові проживають скрізь. Але це може допомогти кожному з нас визначити для себе найбільш сприятливе місце проживання.

Аналогічно можна визначити і місце відпочинку та сну у своїй квартирі. Людям з I (О) групою крові найкраще відпочивати на північній стороні кімнати, із II (А) на західній стороні і т.д.
Група крові впливає й на характер взаємин в сім’ї. Створюючи сім’ю, поцікавтесь про групу крові майбутнього чоловіка чи дружини.

Ідеально підходить один одному люди з I (О) і III (В) групами крові, тому що взаємодія стихій Землю й Вогню не дасть побічних негативних ефектів.

Непогане (терпиме) складаються стосунки в родині, коли в чоловіка та дружини I (О) група крові (поєднання Землі з Землею).

Терпимий союз людей з I (О) і II (А) групами крові (стихії Земля й Вода), якщо земля буде добре зволожена водою, може вирости непоганий вражай.

Нетерпимий союз партнерів, які мають I (О) і IV (АВ) групи крові (Земля з Вітром дають пил, що розсіюється в повітря).

Нетерпимі взаємини між людьми з II (А) і III (В) групами крові (поєднання Води з Вогнем дають пшик).

Терпимим є спілкування людей із II (А) групою крові (Вода з Водою збільшують кількість Води).
Ідеальний союз людей з II (А) і IV (АВ) групами крові (поєднання Води і Вітру прискорює течію).

Терпимо можуть співіснувати люди з III (В) групами крові (Вогонь з Вогнем дають багато тепла).
Головне тут не перегрітися, не згоріти.

Терпиме спілкування людей з III (В) і IV (АВ) групами крові (поєднання Вогню з Вітром можна спрямувати в будь-який бік).

Терпимо можуть жити люди з IV (АВ) групами крові (якщо стихії Вітру з Вітром будуть дути в
один бік). Головне тут не перестаратися.

ВПЛИВ ГРУПИ КРОВІ НА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

В умовах сучасної економіки, захоронень в ґрунті та й водоймах (річках, озерах, морях), хімічних і радіоактивних відходів промислових підприємств (фабрик, заводів) й атомних електростанцій — все це вливає на здоров’я людини. Тому виникають різні хвороби, а особливо крові, і це залежить не тільки від групи крові, але й від місця проживання, професійної діяльності, харчування.

Хвороби групи крові I (О). Слід звернути увагу на серце й нижню частину спини. З дитинства вас можуть переслідувати різні травми, унаслідок чого у вас будуть з’являтися головні болі. Тому будьте обережні, стримуйте свій темперамент.

Можливі простудні захворювання гарячка, захворювання щитовидної залози через кліматичні й екологічні умови, сінна гарячка (алергія), проблеми із шкірою, артрити. У декого можуть бути захворювання крові як ускладнення після перенесених хвороб, особливо тих, що руйнують селезінку. Наприклад, малярія, радіаційне ураження, а також погане харчування, обтяжена спадковість (у вигляді «царської хвороби» — гемофілії).

Загалом же, не зважаючи на схильність до численних захворювань, життєстійкість носіїв І групи крові дуже висока.

При розумному способі життя можна досягти досить похилого віку.

Хвороби групи крові II (А). Вас можуть переслідувати хвороби, пов’язані з горлом та шиєю, а також із забрудненням крові. Крім того необхідно уважно стежити за своїм харчуванням, тому що одна їжа може викликати алергію, друга — запори, третя — кольки. До шлунково-кишкових проблем можуть додатися шкірні, у вигляді лущення шкіри, екземи. У деяких представників ІІ групи крові можуть бути проблеми, причім спадкові, онкологічні, пов’язані з нирками й сечовим міхуром, можливі також анемія, ревматизм, хвороби печінки та жовчного, шлункові розлади, захворювання серцево-судинної системи. І це все на нервовому ґрунті. Також бережіться нещасливих випадків, висоти, особливо переходів зі сходами, люків на дорогах, різних ям.

Не лякайтеся довгого переліку можливих захворювань. У вас все-таки досить непогана життєздатність.

Хвороби крові ІІІ (В) групи. Схильність до простудних захворювань, можливі травми рук, плечей, хвороби серцево-судинної системи, хронічна втома, головні болі А все тому, що ви не вмієте розслаблятися. Крім того, можуть виникати інфекції в нирках і сечовому міхурі, розлади травлення, болі в суглобах, у спині, вовчак, склероз. У деяких представників цього типу є схильність до анемії, недокрів’я, розширення вен. І це ще не все: у вас є схильність до діабету, імунних розладів. Життєстійкість організму невисока. Однак ви не хвилюйтесь, у вас є всі шанси прожити досить довго за принципом: «старе дерево довго скрипить».

Хвороби групи крові IV (АВ). Неприємності з їжею — чітко виражені антипатії та симпатії до їжі. При симпатії до неї можна їсти без зупинки. Звідси шлунково-кишкові проблеми, розлад нервової системи (постарайтеся зберігати спокій у будь-якій ситуації). Можливі статеві й сечові інфекції — захворювання нирок та сечового міхура. Схильність до онкозахворювань, депресій, сомнамбулізму, лунатизму, яснобачення та ціли-тельства. Життєздатність організму нормальна, відсоток живучості високий, навіть при дуже важких захворюваннях.

ОЧИЩЕННЯ КРОВІ І ЛІКУВАННЯ ЇЇ ЗАХВОРЮВАНЬ

Для лікування захворювань крові лікарі-гематологи приділяють велику увагу харчуванню. При анемії, гемофілії, хворобі Верльгофа рекомендується щодня вживати напівсиру, пропущену через м’ясорубку печінку з цибулею. А перед їжею пити по 1 ст. ложці на півсклянки води настоянки лимонних шкірок на чистому спирті.

Науковою медициною доведено, що в лимонних шкірках дуже багато вітаміну Р, який сприяє зміцненню стінок кровоносних судин. Цей вітамін міститься, крім цитрусових, у гречаній крупі, у чорній смородині й у чорному винограді, зелені петрушки. Тому гречана каша має бути у раціоні щодня. В обід бажано випивати півсклянки червоного сухого вина, що також бере важливу участь у кровотворних процесах.

У перервах між прийманням їжі потрібно «перекушувати» вітамінними салатами з моркви, буряка, капусти, томатів, пити свіжовиготовлені соки — морквяний, буряковий, томатний, виноградний, яблучний, сік з печінки й селезінки, Лікар Гер-сон рекомендує пити сік зі свіжої печінки (висмоктувати з неї кров), краще з овечої, не тільки при порушенні роботи кровотворних органів, але й при всіх онкозахворюваннях.

З давніх часів при захворюваннях крові вживали в їжу селезінку, хоча б курячу, якщо складно дістати овечу чи яловичу.

Селезінкова тканина має дуже сильну здатність придушувати в організмі розвиток ракових клітин. Тому хворим з різними захворюваннями крові необхідно щодня включати у свій раціон страви з селезінки й печінки. Але при кровотечах чи інших різких загостреннях, швидко допомогти людині може лише переливання крові, або сильні лікарські засоби. Але в зв’язку з тим, що кров взаємодіє в процесі кровотоку зі всіма органами тіла людини, необхідно періодично очищати не тільки кров, але й печінку, нирки, кишечник, лімфатичні залози.

ОСНОВНІ РЕЦЕПТИ ОЧИЩЕННЯ КРОВІ

Очищення крові сумішшю соків з медом.

Взяти 2 кг буряків (борщового), 2 кг моркви, 2 кг гранатів, 2 кг журавлини, 2 кг лимонів, мед. Витиснути сік з кожного компоненту окремо (у соковижималці або потерти моркву та буряк на тертці). Усе змішати. Додати мед з розрахунку: 1 ст. ложка на склянку суміші соків. Зберігати ліки в холодильнику. Пити перед прийманням їжі (натщесерце) по 50 мл. Перед прийманням розбавляти суміш теплою водою до повної склянки. Курс лікування – 10 днів, потім зробити перерву 5 днів. І так чергувати приймання суміші соків, поки не вип’єте все. Очищення бажано проводити навесні й восени (2 рази на рік).

Очищення та лікування крові дводомною кропивою.

Кропива є ефективною при кровотечах з легень, слизової оболонки носа, матки, гемороїдних шишок і нирок, анемії. Листя кропиви включені до складу вітамінних шлункових і кровоспинних зборів. Кропиву можна застосовувати як додатковий засіб при лікуванні малярії та захворювань селезінки.

РЕЦЕПТ 1-й. 1 ст. ложка сухого подрібненого листя кропиви залити склянкою окропу, настояти 1 год. в закритому посуді, остудити, процідити. Пити по 1 ст. ложці 3 рази на день за півгодини до їжі. Застосовувати як кровоспинний засіб при різних кровотечах.

РЕЦЕПТ 2-й. Зібране молоде листя або квіти кропиви пропустити через м’ясорубку. Потім витиснути сік через двійну марлю, або за допомогою соковижималки. Зберігати в холодильнику протягом 2-3 діб. Пити по 1 ст. ложці 3 рази на день після їжі. Застосовують при недокрів’ї та кровотечах.

Очищення крові настоянкою часнику.

РЕЦЕПТ: Очистити 350 г свіжого часнику. Швидко і ретельно розтерти та залишити на 30-40 хв. при кімнатній температурі. Видаливши верхню частину часникової маси, залишити на дні 200 г продукту, у якому більше соку, і помістити в пляшку зеленого скла. Туди ж залити 200 г чистого спирту. Пляшку закрити і тримати в темному та прохолодному місці. Через 10 днів рідину процідити через тканину, віджати, злити в ту пляшку і дати постояти 3 дні. Пити настоянку 3 рази на добу за 20 хв. до прийому їжі за схемою: почати прийом із 2-х крапель, додаючи щодня по 2 краплі, і довести дозу до 25 крапель, розводячи їх у 50 г холодного молока. Цю дозу не зменшувати, поки не закінчиться настоянка.

Очищення лімфатичної системи.

РЕЦЕПТ 1. 20 г трави звіробою звичайного, 10 г кропиви дводомна, 20 г трави медунки темної, 10 г гілок омели білої, 10 г кореневу пирію, 10 г ромашки лікарської. Усе змішати, подрібнити. 1 ст. ложку суміші залити 1склянкою води, кип’ятити 1хв, настоювати 2 год, процідити перед вживанням. Приймати по 0,5 склянки 3 рази на день після їжі.

РЕЦЕПТ 2. 5 волоських горіхів подрібнених разом зі шкарлупою, 3 ст. ложки очищеного вівса, 3 ст. ложки коренів кропиви залити 1,5 л води, варити 15 хв. на середньому вогні. Потім додати по 1 ст. ложці верхівок молодої сосни, листя деревію, рутки, мучниці, тирличу, стежок хмелю, 1 розрізаний на 4 частини лимон (без насіння), варити ще 15 хв., зняти, настоювати 45 хв., процідити, віджати. Пити по 0,3 склянки. Зберігати в холодильнику.

ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ КРОВІ

РЕЦЕПТ 1. Суцвіття конюшини лугової (червоної) у вигляді настою пити при спаді сил, анемії, недокрів’ї і 20 г сировини настоюють у 2-х склянках окропу. Фільтрують, додають за смаком мед і п’ють по 3 ст. ложки 3-4 рази за 1 год. до їжі.

РЕЦЕПТ 2. При анемії пити по 40-60 гр. гречаного меду, 3-4 рази на день перед їжею в суміші з козячим молоком у співвідношенні 1:2. При алергії на молоці розводити мед можна водою або соками: виноградним, яблучним, морквяним.

РЕЦЕПТ 3. Вживати продукти з високим вмістом вітамінів групи В, заліза, міді. Найбільше заліза, міді та кровотворних вітамінів містяться в печінці ягнят, телят, у дріжджах, капусті, буряку, моркві, гарбузі, цибулі, зелені, огірках, винограді, суниці, редьці (особливо червоній), ріпі, салаті, часнику, шпинаті.

РЕЦЕПТ 4. При недокрів’ї. пити 2 рази на день суміш бурякового й морквяного соків з медом. Доза прийому – склянка суміші соків (1:1) з 1 ст. ложкою меду. Пити 2-3 рази на день. Приймати суміш соків: бурякового, яблучного, вишневого в різних частинах (1 склянці суміші з 1 ст. ложкою меду 3 рази на день). Мед давати перед вживанням.

РЕЦЕПТ 5. Подрібнити та змішати 10 г трави звіробою, 10 г коренів марени красильної, 30 гр. квіток нагідок лікарських, 30 г стебел кропу запашного, 30 г плодів шипшини травневої. Далі 1 ст. ложку сировини залити 1 склянкою води, кип’ятити 12 хв., настоювати 1 год. процідити перед вживанням. Приймати 0,25 склянки 3 рази на день до їжі, при захворюванні селезінки.

КИТАЙСЬКІ РЕЦЕПТИ ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ СИСТЕМИ КРОВІ

При залізодефіцитній анемії: 2 сирих яйця розбити, відділити жовтки, додати до них трохи води та солі. Суміш збити, як для приготування омлету, вилити на сковорідку та злегка просмажити. Розділити на 2 рівні порції та з’їсти зранку й ввечері разом з основною їжею.

При злоякісному недокрів’ї (авітамінозі Вік): свинячий шлунок добре промити в солоній воді, видалити залишки жиру, порізати на шматки, помістити в керамічний посуд. Потім висушений шлунок подрібнити на порошок та зберігати в чистому посуді. Щодня приймати по 15 г зранку та ввечері. Курс лікування – 1 місяць.

При поганій здатності крові згортатися, недокрів’ї: свинячу ніжку добре помити й почистити, помістити в посуд, залити водою, додати туди 10 г зерен арахісу й 10 г ягід китайського фініка.

Усе це варити на повільному вогні 2-3 год. Потім бульйон остудити, витягнути свинячу ніжку, видалити кістки. Розділити її на 2 рівні частини та з’їсти, запиваючи бульйоном під час обіду та вечері.

При анемії та поганій здатності крові згортатися потрібно 500 г гомілки барана (м’ясо разом з кіткою) добре промити у воді, розрубати на три шматки, залити водою та варити на повільному вогні 1,5-2 год. Потім додати в кип’ячений бульйон 150 г ягід китайського фініка та знову варити 20-30 хв. Бульйон остудити. Щодня 3 рази на день під час їжі з’їдати шматок м’яса, запивати бульйоном. Курс лікування – 10 днів.

При поганій здатності крові згортатися внаслідок отруєння потрібно 500 г кролячого м’яса промити у воді, розрубати на 3 частини, помістити в посуд, залити водою, додати туди 100 г ягід китайського фініку, варити на повільному вогні 2 год. Наприкінці варіння додати невелику кількість бурого цукру (1-2 ст. ложки). Бульйон та м’ясо розділити на 3 рівні частини. З’їдати 3 рази на день по шматку м’яса, запиваючи його бульйоном.

При кровотечах з носа і ясен потрібно свинячу ніжку добре вимити й очистити, покласти в каструлю, додати туди 20 ягід китайського фініка, усе це залити водою та варити на повільному вогні, поки ніжка не розвариться. Потім бульйон остудити. За один раз з’їсти м’ясо ніжки, запиваючи його бульйоном.

ХВОРОБИ ВИЗНАЧАЮТЬСЯ ПО ШКІРІ: ВИСИПКИ, ОПІКИ, НАРИВИ, ВУГРІ І Т.Д.

Відомий професор А. Заяманов писав: «Шкіра – дзеркало здоров’я та хвороби». Це означає, що будь-яке нездужання, будь-який збій у роботі того чи іншого органа відразу позначається на шкірі.

Так за зовнішнім її виглядом можна чітко визначити самопочуття людини. Наприклад, якщо у вас щось не те з серцем – під очима шкіра відразу ж темніє, утворюються чорно-сині кола.

Негаразди з печінкою, погано відходить жовч – шкіра набуває жовтого відтінку.

Нервові стреси, безсоння – шкіра на обличчі стає в’ялою, з’являються зморшки, виникає дрібна сверблячка, висипка (кропивниця).

Наша шкіра має 2 млн. потових залоз. Кількість поту, який виділяється за добу, – 600-900 г, може дійти до 1400 г на добу. Завдяки залозам у нашому організмі підтримується постійна температура.
Це велика теплова батарея, що провокує тепло і електрику, захищаючи організм від переохолодження та перегрівання.

Це – головний чистильник організму, який виходить з нього все зайве та шкідливе.

Це – наша додаткова легеня, що насичує організм повітрям, причому очищеним, тому що залози шкіри затримують частки пилу, газу тощо.

І завжди слід стежити, щоб тіло було чистим і охайним, оскільки це запорука краси та здоров’я.

РЕЦЕПТИ ЛІКУВАННЯ ШКІРНИХ ХВОРОБ

Спиртова настойка з березових бруньок. 30 г сировини настоюють на 1 л. 70% спирту. Цю настоянку застосовують при хворобах шкіри зовнішньо, для лікування ран (промивання, примочки).

Настоянка бруньок на горілці. Півсклянки бруньок залити 0,5 л горілки, настоювати протягом місяця, приймати по 40 капель 3-4 рази на день при золотусі, подагрі.

Напарити молодого листя берези (віники) для бані, що впливає на обмін речовин.

Весняний сік берези добре очищає шкіру й оздоровлює кров.

При смердючому потінні ніг їх парять щодня у гарячому міцному відварі із суміші дубової кори й кореневища тирличу, взятих у такій пропорції: 3 частини кори та 1 частина тирличу. При цьому рекомендується замість панчіх та шкарпеток застосовувати м’які або конопляні онучі з саморобного полотна.

РЕЦЕПТИ. ЛІКУВАННЯ ХВОРОБ:

При виразках, ранах які погано гояться, наривах роблять примочки із соняшникової олії, у якій не менше 3 тижнів настоювалися квітки звіробою (квіток – 2 частини, олії – 4 частини).

При випадінні волосся та хворобах шкіри голови 2 рази на тиждень миють голову у відварі кореня лопуха й квіток нагідок (лопуха 20 г, нагідок – 10 г на літр води).
Порошок із сухого кореня кульбаби (подрібненого в кавомолці) застосовують при висипах, прищах, фурункульозі на кінчику ножа 3 рази на день.

До ран, що кровоточать, прикладають компрес, змочений у запарі квіток календули, змішаних порівну з листям полину. Рани гояться без нагноєння.

Напар з кореневищ пирію(60 гр. на 1 л. окропу) приймаються для очищення крові при всіх шкірних хворобах, фурункульозі. При чиряках і наривах що з’являються часто в різних місцях тіла, приймають протягом 3-4 тижнів щодня по 3 склянки міцного запару коренів пирію.

Сік деревію, виготовлений з листя деревію й нанесений на свіжу рану, зупиняє кровотечу й сприяє загоєнню ран.

При лікуванні облисіння використовують свіжий сік хрону, що втирають до почервоніння в шкіру 1-2 рази на день.

Прикладати до уражених ділянок шкіри при екземі і лишаях мазь із квіток льонку (у достатній для мазі кількості). Приготування мазі: подрібнити квітки, покласти в глиняний горщик, залити теплим свинячим салом так, щоб воно повністю покрило квітки, настоювати 12 год. Періодично помішувати суміш. Потім сильно підігріти її та злити в банку. Закрити кришкою або пергаментним папером.

Мозолі зводить печений часник, змішаний з вершковим маслом.

Спечену гарячу цибулину прикладають зрізом до мозолів і тримають, поки не остигне. Після цього ноги парять у ванночці й обережно врізають мозолі гострим ножем чи бритвою.

Прикладати до опіку подрібнені плоди ліщини лісової, змішані з яєчним білком.

З появою міхурів потрібно захищати їх від повітря. Для цього потрібно намазати на ганчірку або марлю яєчний білок, збитий з 2-ма столовими ложками маслинової олії, й прикладати до обпеченого місця.

Подрібнене листя свіжої капусти, змішане з яєчним білком, сприяє швидкому лікуванню при запущених опіках.

Слизом від розваленої молодої кори липи змочують бинт. Прикладають до місця опіку.

Якщо обпечене горло, то слід пити олійні речовини (маслинову, обліпихову, касторову чи соняшникову олії) або воду, змішану з білком сирого яйця.

При висипці зі сверблячкою до хворого місця прикладають тертий огірок.

Відвар з коренів щавлю вживають як проти алергічний засіб для лікування висипки та сверблячки. 1 ч. ложку сировини залити 2 склянками води, варити 15 хв., настоювати 1,5-2 год.

Процідити, приймати по 0,5 склянки за 15 хв. до їжі.

ВУГРІ

Вугрі (юнацькі прищі) – одне з найпоширеніших захворювань у період статевого дозрівання.

Звичайно вони з’являються в юнаків та дівчат із жирною шкірою та розширеними порами (на обличчі, спині та грудях). Захворювання починається з так званих чорних крапок, що закупорюють устя проток сальних залоз і спричиняють запалення внаслідок наявних там гнилих мікробів. У результаті утворюються червоні вузлики, із нагноєнням зверху, які розростаються іноді всередину та в ширину. Прищі, що зажили, залишають після себе стійкій слід – пігментацію та шрами у вигляді рубців.

Поява вугрів тісно пов’язана з дією статевих залоз і дуже часто спостерігаються у жінок з нерегулярною менструацією.

Після її врегулювання стан шкіри поліпшується й вугрі зникають. Порушення травлення та хронічні запори також є причиною появи вугрів. Крім того, вживання алкоголю, гострої, кислої та солоної їжі сприяє утворенню юнацьких прищів. Такий же вплив мають жирні, солодкі страви.

Іншою причиною появи вугрів буває неохайність, виснаження, недокрів’я, фізична та нервова перевтома.

Головний із профілактичних заходів – регулярне вмивання теплою водою з милом. Час від часу можна вживати і сірчане мило. Гарний вплив мають також «солоні процедури»: протирання знежиреним лосьйоном або 1% спиртовим розчином саліцилової кислоти.

Коли на обличчі є червоні плями й воно подразнене, удень застосовуються змочені в марганцевокислому калії (блідо-рожевий колір розчину марганцівки) компреси, які потрібно часто змінювати.

Після зникнення почервоніння ввечері корисна парова ванна із содою: (100 г соди на 1 л води). Потім слід помити обличчя теплою водою з милом, витерти м’яким махровим рушником, протерти розчином саліцилової кислоти й очистити. Після очищення обличчя, освіжити його пудрою, що містить сірку або борну кислоту (20 г тальку, 20 г борної кислоти).

Внутрішньо можна приймати сірку у вигляді порошку (1 г), змішану з цукром (1 г), по 3 рази на день після їжі впродовж 2-х тижнів. Зробивши перерву на 15 днів, лікування слід повторити. Сірка послаблює шлунок і регулює жирову секрецію шкіри.

КИТАЙСЬКІ РЕЦЕПТИ ОМОЛОДЖЕННЯ ШКІРИ ТА ВОЛОССЯ

Для оздоровлення волосся та шкіри голови, видалення лупи потрібно взяти в рівній кількості кухонну сіль і буру сіль, добре їх перемішати. Змочити водою до утворення каші. Втирати у вимиту шкіру голови (волосся повинно бути вологим). Через 10-15 хв. голову промити водою.

Користуватися рецептом щоразу під час миття голови, але не рідше ніж 1 раз на тиждень.
Або в 1 л води розчинити 1,5 склянки 9% оцту і ополіскувати голову цим розчином після кожного миття. Можна щодня втирати у волосся та шкіру голови свіже пиво, потім обв’язати голову рушником і залишити на 15 хв., після цього добре промити голову теплою водою.

Для запобігання ранньому посивінню, усунення ламкості та випадання волосся, стимулювання кровотворення потрібно 2 курячих яйця добре вимити у воді, потім злегка постукати по шкаралупці до утворення невеликих тріщин, але так, щоб не розірвалася плівка яйця. Після цього акуратно помістити їх у каструлю, залити водою і додати туди 30 г подрібнених коренів гірчака багатоквіткового. Варити на повільному вогні 30 хв. Потім витягнути яйця, почистити їх від шкаралупи та знову варити 30 хв. у тім же відварі. Потім цей відвар остудити, витягнути яйця, розчин процідити. Спочатку з’їсти яйця, а потім випити відвар.

Для відновлення природного кольору сивого волосся потрібно довільну кількість арахісу просмажити на сковорідці або в духовці до жовто-коричневого кольору. Потім остудити, подрібнити на порошок. Утирати його пальцями в волосся голови. Через 20-30 хв. голову помити. але можна залишити і на більш тривалий час. Виконувати процедуру щодня. Через 2-3 дні почне проявлятися лікувальна дія.

Для омолодження обличчя й тіла потрібно: 50 г соєвих бобів добре промити у воді, помістити в посуд, залити водою, покласти туди 50 г свинячої печінки й варити на повільному вогні 1-2 год. В отриманий бульйон додати кухонної солі (за смаком). З’їсти печінку під час обіду, запиваючи її бульйоном. Готувати таку страву можна протягом 2-х тижнів.

Для зволоження шкіри обличчя, стимуляції кровообігу, попередження старіння шкіри, усунення зморшок і складок потрібно: 1 свіжий огірок ретельно помити у воді, подрібнити і вичавити сік. Можна одержати сік, пропустивши огірок через м’ясорубку або соковижималку. На добре вимиту шкіру обличчя (помите теплою водою) за допомогою тампону з вати нанести сік. Обличчя протирати соком 1 раз на день.

Для омолодження й очищення шкіри обличчя, попередження старіння потрібно: кілька зрілих помідорів добре помити в чистій воді, нарізати шматочками, загорнути в марлю й вижати сік, додати до нього таку ж кількість бджолиного меду. Суміш добре перемішати й використовувати для розтирання. Протирати шкіру обличчя за допомогою ватного тампону 1 раз на 2 дня. В суміші міститься протеїн, каротин, вітаміни групи В,С,К,РР, рідкоземельні мікроелементи, а також велика кількість кальцію, калію, натрію та магнію.

Для лікування сухості шкіри потрібно: кілька очищених зубків часнику подрібнити на кашицю. Використовувати розтиранням, наносячи на шкіру на 5-10 хв. 2 рази на день, зранку і ввечері. Потім добре помити руки з милом у холодній воді до зникнення запаху.